Německá policie hledá až patnáct tisíc nových členů, doplnit stavy potrvá až čtyři roky | E15.cz

Německá policie hledá až patnáct tisíc nových členů, doplnit stavy potrvá až čtyři roky

ČTK

Německá policie rozšíří v příštích několika letech své řady až o 15 tisíc mužů a žen, a to na spolkové i zemské úrovni. V Berlíně to potvrdil šéf policejních odborů Rainer Wendt, podle něhož tak německá politika dohání to, co v posledních letech zanedbala.

"Od všech politických stran máme příslib, že přibude až 15.000 míst," uvedl Wendt. Na spolkovou policii připadne 6500 nových míst, o zbytek se podělí jednotlivé země.

Než se skutečně počty zvýší, bude to ale podle devětapadesátiletého odboráře trvat nejméně čtyři roky. "Normálně je to v Německu tak, že na jedno místo je v průměru potřeba 12 žadatelů," přiblížil začátek několikaletého procesu Wendt.

Ze 12 žádostí jsou v průměru čtyři kvůli nedostatkům rovnou vyřazeny. Ze zbylých osmi uchazečů je po výběrovém řízení pozice nabídnuta jedinému. "Takové řízení trvá minimálně rok," poznamenal šéf policejních odborářů. Další tři roky se pak úspěšní uchazeči musí vzdělávat.

Počet žádostí výrazně ovlivňují rozdíly v platech policistů na různých úrovních a v různých spolkových zemích. Nejvíce peněz dostávají spolkoví policisté, následováni strážci zákona v Mnichově. Nejhůře placení jsou policisté v německé metropoli Berlíně.

Chybou politiků podle Wendta bylo, že o rozšíření policejních řad nerozhodli už dříve. "Reagovali, až když už to nešlo jinak, pod tlakem teroristických útoků a uprchlické krize," řekl Wendt.

Navýšení počtu policistů je přitom podle odboráře naprostou nutností. Jen Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV) podle něj každý den dostává šest až osm tipů na možné podezřelé v uprchlických zařízeních. I když se drtivá většina z nich nepotvrdí, policie je musí všechny prověřit. A jak podotýká Wendt, zatímco teroristům, z nichž někteří do Německa přišli mezi uprchlíky, stačí "uspět" jen jednou, policie musí být úspěšná každý den.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.