Německo začalo vracet část imigrantů do Rakouska, odmítne stovky lidí denně | E15.cz

Německo začalo vracet část imigrantů do Rakouska, odmítne stovky lidí denně

Uprchlický tábor v německém Heidenau
Uprchlický tábor v německém Heidenau
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stovky migrantů denně vrací policie z německé spolkové země Bavorsko přes hranici do Rakouska. Nově zavedené opatření se týká těch běženců, kteří nechtějí požádat o azyl v Německu, ale v jiné evropské zemi, informovala agentura DPA.

Od počátku letošního roku takto německá policie poslala zpět do sousední země, přes níž migranti putují na západ a sever Evropy po takzvané balkánské stezce, tisíce migrantů.

Mluvčí policie spolkové země Horní Rakousy, která s Bavorskem sousedí, Simone Mayrová-Kirchbergerová uvedla, že denně policisté z Německa zpět do Rakouska pošlou „asi 200 uprchlíků“. Den ode dne přitom podle ní Němci posílají takto více a více lidí.

Chtějí do Švédska

Mluvčí mnichovského oddělení spolkové policie uvedl, že se úřady rozhodly důsledně naplňovat takzvaná dublinská pravidla, podle nichž má žádost o azyl posoudit ten stát EU, který je zodpovědný za kontrolu vstupu konkrétního cizince na unijní území. Je to tedy první členský stát, jehož hranice žadatel překročil. Přísně vzato by spolková policie mohla na základě dublinských pravidel poslat zpět do Rakouska všechny příchozí, upozornila DPA.

Nově prosazované opatření se podle DPA dotklo především lidí, kteří chtěli Německem pouze projít a žádost o azyl podat ve Švédsku. Podle agentury APA krok nejspíš souvisí se zavedením kontrol dokumentů mezi Švédskem a Dánskem a následně na dánsko-německé hranici. Opatření se dotklo především Afghánců, Íránců, Iráčanů a Maročanů, Syřany většinou Němci zpět neposílají.

Vrací i Rakousko

Mluvčí rakouského ministerstva vnitra Karl-Heinz Grundböck uvedl, že ani vstup do Rakouska a tranzit nemohou brát migranti jako něco automatického. Také Vídeň začala v poslední době mnohem častěji posílat migranty zpět do Slovinska. Jen ze spolkové země Korutany policisté za jižní hranici letos poslali už přes 1600 lidí. Důvodem byly většinou chybějící dokumenty či poskytnutí nevěrohodných údajů, jimiž si migranti chtěli zajistit lepší postavení v azylovém řízení.

Kancléř Werner Faymann nastínil, že podmínky překročení rakouských hranic by se mohly v blízké době ještě zpřísnit. Chce se prý mimo jiné pokusit rozlišovat válečné uprchlíky a ekonomické migranty už na hranici. „Už zakrátko budeme na naší hranici aktivnější než doposud,“ uvedl kancléř.

Podle údajů z poloviny prosince v Rakousku od začátku loňského roku do konce listopadu o azyl požádalo 85.000 lidí. Do konce roku mohlo podle odhadů přibýt ještě dalších deset tisíc žádostí. Do Německa podle oficiálních údajů v roce 2015 přišlo téměř 1,1 milionu migrantů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video