Nová místa jsou v USA špatně placená | E15.cz

Nová místa jsou v USA špatně placená

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z amerického pracovního trhu sužovaného vysokou nezaměstnaností přišla další nepříliš povzbudivá zpráva. Většina míst vzniklých během dosavadního chatrného hospodářského oživení je špatně placená.

Většina míst zrušených během nedávné hluboké recese spadala do středního platového pásma. Napsal to deník The New York Times s odvoláním na studii liberální organizace Národní projekt pro zákon o zaměstnanosti. „Její ústřední zprávou je skutečnost, že nemáme jenom nedostatek pracovních míst, ale i nedostatek dobrých pracovních míst,“ uvedla autorka studie Anette Bernhardtová.

Ve studii zkoumala 366 profesí sledovaných americkým ministerstvem práce. Rozdělila je přitom do tří skupin podle výše mzdy. Zjistila přitom, že na nejhorší skupinu s mediánem hodinového platu ve výši 7,69 až 13,83 dolaru připadá 58 procent nových pracovních míst vytvořených během hospodářského oživení.

Nejvíce nových pozic vzniká v maloobchodě s mediánem hodinové mzdy 10,97 dolaru a v přípravě jídel s mediánem hodinové mzdy 9,04 dolaru. Některé z těchto špatně placených míst obsazují lidé, kteří právě vstupují na pracovní trh. Mnoho jich ale připadá na lidi, kteří dříve pracovali v lukrativních zaměstnáních, po recesi je už ale nenašli.

Práce zadarmo

„Až donedávna jsem byla houževnatá, odolná a optimistická,“ uvedla šestapadesátiletá Ellen Pinneyová, která v březnu 2008 ztratila práci v logistickém oddělení firmy vyrábějící elektroniku, kde vydělávala 75 tisíc dolarů ročně. Od té doby ale nacházela jen příležitostná zaměstnání a musela se nastěhovat ke svému šestaosmdesátiletému otci. Nyní pracuje zadarmo v jedné stavební firmě.

„Nyní už to nedokážu snášet. Ze všech možných úhlů pohledu - mé nezávislosti, pocitu účelu v životě, sebevědomí, životních plánů - to není to, co jsem plánovala,“ říká nyní žena, který nedokáže sehnat ani práci prodavačky v některém z velkých obchodních řetězců.

Její příklad podle deníku The New York Times ukazuje, že ani špatně placených míst v USA nepřibývá tolik, kolik by bylo potřeba. Jejich velký podíl na nově vznikajících místech je daný tím, že ve střední kategorii vzniká nových míst jen velmi málo. Jde přitom o projev dlouhodobějších trendů, kdy zaměstnavatelé v posledních desetiletích různé činnosti automatizovali, nebo přesunuli do zahraničí.

Nová místa nyní vznikají zejména tam, kde je potřeba manuální práce, například v restauracích či kadeřnictvích. Obvykle jde o špatně placené pozice. Anebo jde o dobře placená místa inženýrů či chirurgů, na které je ale potřeba vysoká kvalifikace. Zaměstnanost na špatně placených pozicích od roku 2001 v USA vzrostla o 8,7 procenta, u míst s vysokými platy pak o 6,6 procenta. Ve střední kategorii ale o 7,3 procenta klesla.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video