Nový řecký návrh na získání pomoci neuspěl, jednání budou pokračovat | E15.cz

Nový řecký návrh na získání pomoci neuspěl, jednání budou pokračovat

Řecký premiér Alexis Tsipras
Řecký premiér Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecko předložilo věřitelům nový návrh, na jehož základě chce získat další finanční pomoc ve výši 29,1 miliardy eur (794 miliard korun). Atény v rámci návrhu žádaly několikadenní prodloužení stávajícího mezinárodního záchranného programu, který o půlnoci skončí, a nový dvouletý program financování a restrukturalizace dluhu. První požadavek věřitelé odmítli jako technicky již neproveditelný, u druhého požadují podrobnosti, zejména co výměnou nabízí Řecko.

Požadavkem na nový záchranný program se ministři financí eurozóny budou zabývat opět ve středu. Reakce se ale Řecko fakticky dočká až po výsledcích nedělního referenda

Řecko, které už potvrdilo, že splatnou část dluhu u Mezinárodního měnového fondu do dnešního termínu neuhradí, dnes večer formálně požádalo MMF o více času na uhrazení dlužné splátky. Světové akciové burzy i ceny státních dluhopisů finančně ohroženějších zemí eurozóny se po pondělním propadu díky nadějím na dohodu stabilizovaly, trhy ale výrazně reagovaly na jakékoli nové zprávy a spekulace.

Dnes o půlnoci rovněž vyprší prodloužený mezinárodní záchranný program pro Řecko. Atény by v tu chvíli ztratily přístup k prostředkům v celkové výši 16 miliard eur, které skýtají evropský záchranný fond, fond na záchranu řeckých bank a výnosy z řeckých dluhopisů v držení Evropské centrální banky (ECB).

O nejnovějším řeckém návrhu se toho oficiálně příliš neví. Agentura Reuters má k dispozici dopis řeckého premiéra Alexise Tsirpase předsedovi euroskupiny Jeroenu Dijsselbloemovi. V jednostránkovém listu se podle ní praví, že Řecko „je zcela odhodláno obsluhovat svůj zahraniční dluh způsobem, který zajišťuje životaschopnost řecké ekonomiky, růstu a sociální soudržnosti“.

O podmínkách, které stanovily věřitelské instituce pro uvolnění zablokovaných peněz ze stávajícího programu, v něm není ani zmínka. List naopak obsahuje právní zdůvodnění dvouleté půjčky, jejíž částka ovšem uvedena nebyla.

Úvěr bude prý využit výlučně na splátky řeckých vnějších a domácích dlužných závazků. Řecko kromě toho požaduje restrukturalizaci svého dluhu u záchranného fondu EFSF tak, aby se zajistilo, že bude dlouhodobě „udržitelný a životaschopný“. „Dokud tento úvěr nebude odsouhlasen a nebude platit, Řecko požaduje, aby euroskupina prodloužila program na krátké časové období, aby se zajistilo, že nedojde k technickému bankrotu,“ cituje Reuters z dopisu.

Řecký list Ethnos kromě upřesnění částky více než 29 miliard eur s odvoláním na vládní zdroje uvádí, že řecká strana ještě neoznámila, jaké má představy o podmínkách nového programu.

Řecko se podle agentury AFP již nějakou dobu nechává slyšet, že si přeje dohodu o třech částech. Jednou by měla být výměna řeckých dluhopisů za 27 miliard, které má v držení ECB a která by se mohla uskutečnit právě prostřednictvím ESM. Jako další dva pilíře si Řekové přejí program hospodářského rozvoje pro roky 2016-2021 a restrukturalizaci dluhu, což ale věřitelé slyšet nechtějí.

ESM je jedním z nástrojů pro země eurozóny, který jim má pomoci překonat ekonomickou krizi poskytováním půjček nebo jinými finančními operacemi. Fond ve své červnové zprávě konstatoval, že řecký státní dluh je i přes svou zdánlivě vysokou úroveň udržitelný. Eurozóna totiž už zemi jeho značnou část odpustila a Atény jí nemusí osm let splácet úroky ani jistinu.

Nemožná debata v Německu

Merkelová na dnešním jednání křesťanskodemokratických poslanců řekla, že Německo před řeckým nedělním referendem o novém návrhu Atén jednat nemůže. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble podle agentury Bloomberg poslancům řekl, že Řecko zatím zůstane v eurozóně i v případě, že řečtí voliči v nedělním referendu odmítnou další úsporná opatření výměnou za úvěrovou pomoc.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video