Nový účet za Fukušimu. Havárie Japonce přijde na 5,1 bilionu korun

Nešťastná Fukušima. Více než tisíc tun mírně radioaktivní vody bylo v pondělí vypuštěno z elektrárny do moře poté, co ostrovy zasáhl silný tajfun.

Nešťastná Fukušima. Více než tisíc tun mírně radioaktivní vody bylo v pondělí vypuštěno z elektrárny do moře poté, co ostrovy zasáhl silný tajfun. Zdroj: Profimedia.cz

Fukušima, ilustrační foto
V jaderných elektrárnách tentokrát žádné problémy zjištěny nebyly. Loňský živel způsobil únik radiace z jaderné elektrárny Fukušima, jejíž havárie byla nejhorším nukleárním neštěstím ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Od té doby jsou jaderné elektrárny v severovýchodním Japonsku, jakož i převážná většina ostatních japonských jaderných elektráren, odstaveny. (Foto ČTK)
Šipka ukazuje třetí reaktor jaderné elektrárny Fukušima 1, který byl ohrožen explozí vodíku
Policisté řídí evakuaci okolí jaderné elektrárny Fukušima.
jaderná elektrárna Fukušima
12
Fotogalerie

Neštěstí v jaderné elektrárně Fukušima z roku 2011 bude zřejmě japonskou vládu stát 22,6 bilionu jenů (5,1 bilionu korun). Je to více než dvojnásobek původního odhadu, informovala dnes s odkazem na svůj zdroj agentura Reuters. Oficiální místa tuto částku zatím nepotvrdila.

V roce 2013 odhadovalo japonské ministerstvo průmyslu náklady na 11 bilionů jenů. Započtena byla kompenzace lidem, kteří museli opustit své domovy nebo přišli o živobytí, náklady na dekontaminaci a na vyřazení fukušimského jaderného reaktoru z provozu.

Havárie ve Fukušimě se stala v březnu 2011 po zemětřesení o síle devět stupňů, po kterém následovala vlna cunami. O život tehdy přišlo asi 19 tisíc lidí. Kvůli neštěstí a úniku radiace muselo být evakuováno na 160 tisíc lidí, mnozí už se nikdy nebudou moci vrátit.

Náklady na dekontaminaci se podle zdroje zečtyřnásobily na 8,2 bilionu jenů. Likvidace škod potrvá desetiletí. Zdroj se odvolává na ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu.