Občanská platforma dopadla ve volbách lépe, než čekala | E15.cz

Občanská platforma dopadla ve volbách lépe, než čekala

Občanská platforma dopadla ve volbách lépe, než čekala
Nová premiérka Ewa Kopaczová
• 
ZDROJ: ČTK

pap

Polská volební komise konečně zveřejnila výsledky regionálního hlasování, které se konalo minulou neděli. Nejvíce hlasů získala opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS), avšak více křesel v zastupitelstvích šestnácti vojvodství bude mít vládní Občanská platforma (PO). Sčítání hlasů zbrzdily potíže s novou technologií, což vyvolalo protesty i diskuze o opakování voleb. V sobotu protestovali v Gdaňsku nacionalisté proti údajné volební manipulaci.

Volby jsou důležitým testem, jak Poláci před blížícím se parlamentním kláním vnímají náhradu premiéra Donalda Tuska Ewou Kopaczovou. Na základě průzkumů z volebních místností se předpokládalo, že PiS o několik procent zvítězila. PO byla z těchto projekcí zdrcená a zahájila už diskuzi o důsledcích porážky.

Podle oficiálních výsledků je však procentuální rozdíl mezi partajemi zanedbatelný, Právo a spravedlnost má 26,85 procenta, platforma 26,36. Vládnoucí strana navíc získala 179 křesel v zastupitelstvích vojvodství, opozice o osm méně. Liberálové bodovali na západě země, konzervativci na východě. Dobře si vedl i koaliční partner platformy, Polská lidová strana (PSL), která bude mít 157 mandátů.

Pětina neplatných hlasů

Zveřejnění výsledků však zřejmě klid nepřinese. Kromě vleklého sčítání je alarmující, že téměř 18 procent hlasů bylo označeno za neplatné. Patrně za to mohla matoucí podoba kandidátek. Lídr PiS Jarosław Kaczyński minulý týden mluvil o nutnosti volby opakovat.

„To, co se děje, je ohrožení demokratického systému. Existují náznaky, že uvidíme volební výsledky, kterým bude těžké uvěřit a přijmout za pravdivé,“ prohlašoval před zveřejněním skóre. Krajní pravice uspořádala už několik protestů, tvrdí, že volby byly zmanipulované. V noci na pátek demonstranti obsadili sídlo ústřední komise.

Součástí hlasování byly i lokální volby. V neděli se uskuteční druhé kolo klání o posty starostů v místech, kde žádný uchazeč nepřesáhl padesátiprocentní hranici. Kandidáti dvou hlavních partají se utkají především ve Varšavě.

Autor: pap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!