OBRAZEM: Svět slavil příchod nového roku | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

OBRAZEM: Svět slavil příchod nového roku. První si připili obyvatelé tichomořských ostrovů

pab, ČTK

Novoroční oslavy odstartovali obyvatelé tichomořských ostrovů. Jako další si mohli dát novoroční přípitekt lidé na asijském kontinentu a až poté následovali Evropané a Američané.

Rok 2020 jako první přivítali v jedenáct hodin středoevropského času obyvatelé tichomořského státu Samoa a Vánočního ostrova (Kiritimati), který je součástí ostrovního státu Kiribati.

Ve dvanáct hodin středoevropského času odbila půlnoc na Novém Zélandu, kde nebe rozsvítily ohňostroje odpalované z vyhlídkové věže Sky Tower v Aucklandu. Ve stejnou dobu začaly oslavy na Fidži a v ostrovním království Tonga, o hodinu později v ruském Anadyru či v tichomořských státech Tuvalu a Nauru.

Rusko, které se táhne přes jedenáct časových pásem, zažívalo nejdelší silvestrovské oslavy na celém světě. V Londýně se lidé scházeli na březích Temže, odkud sledovali velký ohňostroj odpalovaný od vyhlídkového kola London Eye a z lodí na řece. Statisíce lidí na pařížské třídě Champs-Élysées vítaly nový rok navzdory stávce. Mnozí tak museli dorazit pěšky, na kole, taxíkem a jen občas metrem.

Na milion lidí se podle agentury DPA zúčastnilo silvestrovských a novoročních oslav na newyorském Times Square, kam rok 2020 dorazil v šest hodin středoevropského času. Poslední sekundy loňského roku přítomní tradičně odpočítávali při spouštění velké křišťálové koule z obřího stožáru.

Celkem ve světě trvá přechod nového roku 26 hodin a jako první ho vítají obyvatelé území, která se nacházejí nejblíže na západ od 180. poledníku. Oslavy tak skončily ve středu ve 13 hodin na Bakerově ostrově a Howlandově ostrově, neobydlených tichomořských atolech. 

Autor: pab, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!