Orbán: Plot na hranici se Srbskem není namířen proti Bělehradu | E15.cz

Orbán: Plot na hranici se Srbskem není namířen proti Bělehradu

Viktor Orbán
Viktor Orbán
• 
ZDROJ: European People's Party via Flickr (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plot, který Maďarsko plánuje postavit na hranici se Srbskem kvůli přílivu imigrantů, je "vynuceným opatřením" a není to iniciativa namířená proti Bělehradu. Po společném jednání maďarské a srbské vlády v Budapešti to řekl maďarský premiér Viktor Orbán.

„Uděláme všechno pro to, abychom zastavili nelegální překračování hranic,“ dodal šéf maďarského kabinetu, citovaný agenturou MTI. Maďarsko podle něj nicméně hranice uzavřít nechce, hraniční přechody hodlá zachovat a rozšíří jejich počet. „Nejde o problém běženců, nýbrž o nový proces přesunu velkých mas lidí,“ soudí Orbán. Maďarsko se podle něj bude snažit, aby ve spolupráci se svými sousedy přijalo odpovídající opatření. „Nyní jsme v situaci, kdy přichází masa lidí, a západoevropské země chtějí lidi, kteří k nim přišli, vrátit nám, kvůli čemuž čelíme tlaku z jihu i ze západu,“ dodal premiér.

Orbánův srbský protějšek Aleksandar Vučić řekl, že plánovaný plot není pro Srbsko „příjemný“. Slíbil, že Bělehrad posílí kontroly na hranici s Makedonií, odkud do Srbska vstupuje mnoho imigrantů a uprchlíků. Maďarsko uvádí, že policie letos zadržela přes 67 tisíc nelegálních uprchlíků, z nichž většina přišla právě ze Srbska. Vláda proto plánuje postavit na hranici se svým jižním sousedem čtyři metry vysoký plot. Obě země se už dohodly na společných pohraničních hlídkách.

Srbským kolegům od začátku minulého týdne například pomáhá u hranic Makedonie 20 maďarských policistů se čtyřmi vozidly vybavenými nejmodernějšími termovizními kamerami. Se společnými hlídkami, do nichž by se zapojili i rakouští a možná němečtí policisté, se počítá i na srbsko-bulharské hranici.

Smíšené hlídky

Užší spolupráci v boji proti ilegální migraci v úterý v Budapešti dojednali ministři vnitra Rakouska Johanna Miklová-Leitnerová, Maďarska Sándor Pintér a Srbska Nebojša Stefanović. Domluvili se mimo jiné na smíšených hraničních hlídkách a na prohloubení součinnosti vyšetřovacích týmů při potírání pašeráků lidí.

Ministři rovněž požádali Evropskou komisi o poskytnutí další finanční pomoci, aby se jejich země mohly lépe vyrovnat s velkým množstvím uprchlíků. Zároveň vyzvali, aby byla větší pozornost věnována takzvané balkánské cestě, po níž se nyní dostává do Evropské unie největší množství běženců.

Migranti jsou ochotní riskovat cokoli za lepší život v Evropě

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video