Pákistánská policie zadržela bývalého prezidenta Parvíze Mušarafa | E15.cz

Pákistánská policie zadržela bývalého prezidenta Parvíze Mušarafa

Pákistánská policie zadržela bývalého prezidenta Parvíze Mušarafa
Parvíz Mušaraf
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Pákistánská policie dnes zadržela a předvedla před soud bývalého prezidenta Parvíze Mušarafa v souvislosti s obviněním, že se v době, kdy byl v úřadu, dopustil vlastizrady. Příkaz k jeho zatčení vydal ve čtvrtek nejvyšší soud v Islámábádu, který zamítl Mušarafovi další propuštění na kauci. Než ho ale mohla soudní policie zadržet, bývalý prezident od soudu s ochrankou ujel.

Televizní stanice odvysílaly záznam, na němž devětašedesátiletého Mušarafa policisté v uniformách předvádějí k soudu v Islámábádu. Soud poté nařídil policii, aby následující dva dny držela Mušarafa ve vazbě a poté ho opět předvedla před soud. Vazbu si Mušaraf bude odpykávat pod policejním dohledem ve svém domě na předměstí Islámábádu.

Mušaraf, který se dostal k moci vojenským převratem a vládl v letech 1999 až 2008, se vrátil do země minulý měsíc po téměř čtyřech letech v dobrovolném exilu, aby kandidoval ve volbách vypsaných na 11. května. Pákistánská volební komise ale postupně odmítla jeho kandidaturu ve všech okrscích, kde se o to pokusil. Všechna vznesená obvinění proti své osobě dnes Mušaraf označil za „politicky motivovaná“.

Ve čtvrtek soud nařídil zadržení bývalého prezidenta v souvislosti s obviněním, že spáchal velezradu, když v roce 2007 v rámci střetu se soudním systémem odvolal vysoce postavené soudce a vyhlásil výjimečný stav. Podle kritiků tím porušil i ústavu země.

Mušaraf je v Pákistánu také obviněn ze zorganizování atentátu, při němž koncem roku 2007 zahynula někdejší premiérka Bénazír Bhuttová, a rovněž ze smrti vůdce povstaleckých separatistů v Balúčistánu Akbara Bugtího. Ten byl zabit během vojenské operace v srpnu 2006. Bývalý prezident všechna obvinění považuje za nepodložená.

Někdejší generál Mušaraf v roce 1999 svrhl vládu premiéra Naváze Šarífa. Ten je nyní považován za hlavního kandidáta na premiéra. V roce 2008 byl Mušaraf donucen rezignovat a žil střídavě v Londýně a v Dubaji. Do Pákistánu se prý vrátil nejen kvůli kandidatuře ve volbách, ale také proto, aby se z obvinění před soudem očistil.

Letošní volby jsou v Pákistánu historické. Poprvé v dějinách země v nich demokraticky zvolená vláda, která dokončila celý mandát, má předat vládu dalšímu demokraticky zvolenému kabinetu.

O střevu prorokově

Seznamte se: Laškare tajjaba

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!