Plynovod South Stream nebude, Rusko dalo ruce pryč

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: E15

Rusko dnes oznámilo konec plánované výstavby plynovodu South Stream, který měl od příštího roku dopravovat ruský plyn do střední Evropy, a vyhnout se přitom území Ukrajiny. Ruský prezident Vladimir Putin během návštěvy v Turecku řekl, že Moskva není s to bez bulharského souhlasu výstavbu realizovat. Podle šéfa ruského plynárenského koncernu Gazprom Alexeje Millera je projekt za 40 miliard dolarů (téměř 885 miliard korun) mrtev.

Putin na tiskové konferenci v Ankaře uvedl, že projekt nemůže pokračovat bez souhlasu Bulharska. Bulharská vláda už počátkem června na žádost Evropské komise pozastavila přípravné práce na plynovodu v reakci na březnové připojení ukrajinského Krymu k Rusku.

Brusel tehdy také poukázal na rozpor s nařízením, které zakazuje, aby dodavatelé plynu měli kontrolu nad plynovody. Unii se nelíbí představa, že by plynovod měl patřit Rusku, jehož důvěryhodnost u západních partnerů výrazně klesla.

Miller z Gazpromu: Konec, projekt je uzavřen

„Vzhledem k tomu, že jsme dosud neobdrželi souhlas z Bulharska, máme za to, že Rusko v těchto podmínkách nemůže v realizaci projektu pokračovat,“ řekl ruský prezident. „Pokud Evropa nechce pokračovat s plynovodem South Stream, pak (projekt) pokračovat nebude,“ řekl Putin.

Jeho slova potvrdil šéf Gazpromu Miller, který Putina na cestě do Turecka doprovází. „Konec, projekt je uzavřen,“ řekl Miller novinářům v komentáři k prohlášení ruského prezidenta.

South Stream
South Stream měl ruský plyn dovést do střední Evropy přes Černé moře a Balkán, aniž by procházel přes ukrajinské území. Maďarsko, Rakousko, Srbsko či Bulharsko South Stream vnímaly jako způsob, jak zajistit dodávky plynu v případě narušení tranzitu přes Ukrajinu, což už Evropa zažila před osmi lety a znovu před pěti lety. Plyn z ruského projektu by navíc uspokojil skoro 15 procent evropské poptávky.

Plánovaná trasa plynovodu South StreamPlánovaná trasa plynovodu South Stream | South StreamPlánovaná trasa plynovodu South Stream

Žádejte po EU náhradu škod, vyzval Bulhary Putin

Putin dnes Bulharsku doporučil, aby požadovalo na Evropské unii náhradu škod způsobených stornováním výstavby. „Pokud bylo Bulharsko zbaveno možnosti chovat se jako svrchovaný stát, ať aspoň žádají na Evropské komisi peníze za ušlý zisk. Jen přímé výnosy z tranzitu by bulharské státní pokladně přinesly ročně nejméně 400 milionů eur,“ uvedl Putin.

Miller oznámil, že Rusko se dohodlo s Tureckem na výstavbě podmořského plynovodu s kapacitou 63 miliard krychlových metrů ročně, tedy stejnou, pro jakou byl projektován plynovod South Stream. Memorandum o výstavbě plynovodu, který povede přes Černé moře směrem k Turecku, podepsal dnes Gazprom s tureckou partnerskou společností Botas.

Šéf Gazpromu rovněž uvedl, že ruský monopolní vývozce snižuje cenu plynu pro tureckého odběratele od ledna příštího roku o šest procent. Ankara tak prý bude za ruský plyn platit cenu srovnatelnou s Německem. Turecké ministerstvo energetiky ale dnes oznámilo, že bude usilovat o slevu patnáctiprocentní.

Výstavba plynovodu South Stream byla zahájena před dvěma lety
- Plynovod South Stream (rusky Južnyj potok) měl přepravovat ruský plyn po dně Černého moře přes Balkán do západní Evropy. Dohoda o výstavbě nového plynovodu byla podepsána v roce 2007, definitivní investiční dohodu o projektu podepsal ruský plynárenský gigant Gazprom s evropskými partnery v listopadu 2012. Do té doby Gazprom podepsal zvlášť smlouvu s každou zemí, přes nebo do které měl plynovod vést (Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Řecko, Slovinsko, Rakousko a Chorvatsko).
- Plynovod budovalo mezinárodní konsorcium, do kterého patří Gazprom (50 procent akcií), italská Eni (20 procent), německý Wintershall (15 procent) a francouzská EDF (15 procent). Na výstavbě suchozemských částí plynovodu se měly podílet i místní energetické společnosti. Náklady na projekt měly podle odhadů činit více než 15 miliard eur (414 miliard korun).
- Výstavba plynovodu začala 7. prosince 2012 na ruském pobřeží Černého moře. Z kompresorové stanice Russkaja v městě Anapa v Krasnodarském kraji měl plynovod vést po dně Černého moře do stanice Galata u bulharské Varny, pokračovat přes balkánské země a končit v Travesiu v severovýchodní Itálii u hranice s Rakouskem a Slovinskem.
- Délka plynovodu měla činit 2446 kilometrů, z toho 925 kilometrů po dně Černého moře v teritoriálních vodách Ruska, Turecka a Bulharska, v maximální hloubce 2250 metrů. South Stream měl být uveden do provozu ve druhé polovině roku 2015 s počáteční kapacitou 15,75 miliardy krychlových metrů ročně. Do roku 2018 až 2019 měla přeprava dosáhnout plné kapacity 63 miliard metrů krychlových.
- Ruský prezident Vladimir Putin dnes připustil, že Moskva není s to pokračovat v projektu výstavby South Streamu. Během návštěvy Turecka Putin uvedl, že projekt nemůže pokračovat bez souhlasu Bulharska. Bulharská vláda počátkem června na žádost Evropské komise pozastavila přípravné práce na plynovodu.
- Vůči projektu měly vážné námitky Evropská komise i Spojené státy, EU například pozastavila proces schvalování výstavby plynovodu po březnové anexi Krymu Ruskem. Naopak zejména Maďarsko pod vedením premiéra Viktora Orbána o výstavbu velmi stálo.