Po ruských úderech prý v řadách IS nastala panika, nálety se zintenzivní | E15.cz

Po ruských úderech prý v řadách IS nastala panika, nálety se zintenzivní

Bombardování v Sýrii
Bombardování v Sýrii
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruské letectvo podniklo v Sýrii za tři dny 60 náletů, při nichž zasáhlo přes 50 cílů spojených s radikálním hnutím Islámský stát (IS). Údery se navíc ještě zintenzivní, oznámil ruský generální štáb. Britský ministr obrany Michael Fallon tvrdil, že za posledních 24 hodin pouze jeden ruský útok mířil proti IS, zbytek prý byl veden proti jiným cílům.

Útoky, které Rusové zahájili ve středu, jsou podle Andreje Kartapolova z generálního štábu prováděny nepřetržitě „v celé hloubi syrského území“. Rusko prý předem Spojené státy upozornilo na své nálety a doporučilo, aby USA zastavily lety v oblastech, kde operuje ruské letectvo.

„Američané nám řekli, že v této oblasti není nikdo jiný než teroristé,“ tvrdil rovněž Kartapolov. Dodal také, že „v úderech budeme nejen pokračovat… ale také je zintenzivníme“. „Za tři dny se nám podařilo narušit materiálně-technickou základnu teroristů a podstatně omezit jejich bojový potenciál,“ prohlásil ruský generál.

V řadách IS prý nastala panika a bojovníci opouštějí oblasti, které kontrolovali. „Kolem 600 ozbrojenců opustilo své pozice a snaží se odejít do Evropy,“ řekl Kartapolov.

Kritika na Západě

Aktivita ruského letectva v Sýrii se ovšem setkává s kritikou na Západě. „Naše důkazy ukazují, že (Rusové) používají nenaváděnou munici v obydlených oblastech, zabíjejí civilisty a bombardují Syrskou svobodnou armádu (FSA) bojující proti Asadovi,“ řekl Fallon v dnešním rozhovoru s listem The Sun. Dodal, že ruské nálety podporují Asada a prodlužují utrpení lidí.

Páteční nálety byly podle Londýna namířeny převážně proti oblastem, které jsou pod kontrolou povstalců, a nikoli radikálů z Islámského státu. Britský premiér David Cameron dnes prohlásil, že ruská vojenská intervence v Sýrii situaci jen zhoršuje. Ruské akce podle jeho vyjádření podporují „řezníka“ (syrského prezidenta) Bašára Asada.

Civilní oběti

Podle syrských ochránců lidských práv (SOHR) působících v Londýně je mezi ruskými oběťmi z řad civilistů osm žen a osm dětí. O život přišlo 12 bojovníků IS a dva povstalci z fronty An-Nusra napojené na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. SOHR upozornila, že jde jen o ty oběti, které se podařilo ověřit.

Postup Ruska kritizuje nejen Západ, ale také Turecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce, aby Putin znovu zvážil ruskou misi v Sýrii; Rusové podle Ankary nekladou důraz na ochranu civilních životů. Erdogan řekl, že Moskva přislíbila Turecku vést nálety proti radikálům, místo toho je prý ale terčem umírněná opozice.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video