Počet obětí útoku v Istanbulu vzrostl na 41, zraněných je 239 | E15.cz

Počet obětí útoku v Istanbulu vzrostl na 41, zraněných je 239

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sebevražední atentátníci zabili v úterý večer na Atatürkově letišti v Istanbulu 41 lidí a přes 230 dalších osob zranili. Podle dnešních informací istanbulského guvernéra je většina obětí turecké národnosti, nejméně 13 z obětí jsou cizinci. Český premiér Bohuslav Sobotka dnes uvedl, že mezi oběťmi nejsou Češi. Provoz na letišti byl ráno částečně obnoven. Turecké aerolinie ale zrušily 340 letů, omezení se dotklo i leteckých spojů s Prahou.

Tři sebevražedníci útočníci, jejichž totožnost je stále neznámá, se odpálili v úterý kolem 21:00 středoevropského času v blízkosti vchodu na Atatürkovo letiště v Istanbulu. Před explozemi se střílelo. Podle videa, které koluje na sociálních sítích, se zřejmě jeden z atentátníků odpálil až poté, co jej postřelil policista a on spadl na zem. K odpovědnosti za nejhorší atentát na letišti v historii se zatím nikdo nepřihlásil, turecká vláda ale útok připisuje organizaci Islámský stát (IS).

Istanbulský guvernér dnes v poledne oznámil, že počet obětí vzrostl na 41. Údaj nezahrnuje tři sebevražedné atentátníky, kteří při masakru rovněž zahynuli. Počet zraněných guvernér oficiálně zvýšil na 239, z toho 130 lidí je stále v nemocnicích. Podle ministra zdravotnictví Recepa Akdaga zůstává 41 zraněných na jednotkách intenzivní péče.

Úřady dosud identifikovaly 37 obětí, devatenáct těl již bylo předáno rodinám. Mezi cizinci je pět občanů Saúdské Arábie, dva Iráčané, Tunisan, Uzbek, Číňan, Íránec, Ukrajinka a Jordánec. Tři z obětí mají dvojí občanství. Mezi zraněnými jsou mimo jiné dva Francouzi a Němka.

Soustrast Turecku a pozůstalým obětí vyjádřila řada státníků. Útok odsoudili například německý ministr vnitra Thomas de Maizière i kancléřka Angela Merkelová, která prohlásila, že Německo a Turecko „se budou navzájem podporovat“ v boji proti terorismu. Také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na stránkách aliance uvedl, že spojenci v NATO budou spolu s Tureckem „bojovat proti terorismu ve všech jeho formách“.

Se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem dnes telefonicky hovořili prezidenti Ruska Vladimir Putin i USA Barack Obama. Oba teroristický útok odsoudili. Obama s Erdoganem hovořil také o boji proti IS v Sýrii a Iráku.

Některé země zpřísnily bezpečnostní opatření na letištích. Například v USA poslaly úřady více ozbrojených hlídek na letiště v New Yorku. Také česká policie zvýšila počty hlídkujících policistů, psovodů a specialistů na vyhledávání výbušnin na letištích v Praze, Brně a Ostravě. Policisté věnují zvýšenou pozornost letům a cestujícím mířícím z Česka do Istanbulu i opačným směrem.

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky nejsou mezi oběťmi atentátu žádní Češi. Zda jsou občané ČR mezi zraněnými, velvyslanectví v Turecku podle něj zatím zjišťuje.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) trvá varování jeho úřadu před cestami do některých oblastí Turecka, včetně Istanbulu. Turistická letoviska na jihu Turecka by podle něj měla být bezpečná.

Výběr největších teroristických útoků v Turecku
13. března 1999 - Výbuch bomby v obchodním středisku v Istanbulu si vyžádal 13 mrtvých. K útoku se přihlásila Strana kurdských pracujících (PKK).

15. listopadu 2003 - Dvě nálože v autech explodovaly před synagogami v centru Istanbulu; zabily 27 lidí včetně atentátníků a na 300 dalších zranily.

20. listopadu 2003 - Dva mohutné výbuchy v Istanbulu na britské cíle - u britského konzulátu a u britské banky HSBC - si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a na 400 zraněných.

11. května 2013 - Při dvou pumových explozích v Reyhanli u hranic se Sýrií zahynulo 52 lidí a na 140 dalších bylo zraněno. Podle některých informací stáli za útokem bojovníci organizace Islámský stát (IS).

20. července 2015 - Sebevražedný atentátník zaútočil na kulturní středisko ve městě Suruç u hranice se Sýrií, zabil 33 lidí a přes 100 zranil. K odpovědnosti za útok se přihlásil IS.

10. října 2015 - Dva výbuchy si v centru Ankary vyžádaly nejméně 102 mrtvých a 500 zraněných. Exploze nastaly před začátkem mírového pochodu proti násilí mezi armádou a kurdskými separatisty. Podle turecké prokuratury stála za útoky místní buňka organizace Islámský stát (IS).

12. ledna 2016 - Výbuch v historickém centru evropské části Istanbulu si vyžádal 13 mrtvých, většinou německých turistů. Za útokem stál podle tureckých úřadů IS.

17. února 2016 - Teroristický útok v centru metropole Ankary. Výbuch nastraženého vozidla s bombou byl namířen proti vojenské koloně. Nepřežilo ho 28 osob a na 60 lidí bylo zraněno. K atentátu se přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), která dlouhodobě bojuje proti turecké vládě.

13. března 2016 - Exploze v centru Ankary si vyžádala životy nejméně 37 lidí a přes 100 lidí utrpělo zranění. Úřady z činu viní separatisty z kurdské strany PKK.

19. března 2016 - Při sebevražedném útoku v Istanbulu zemřeli čtyři lidé včetně atentátníka, 20 osob utrpělo zranění.

7. června 2016 - Automobil naložený výbušninou vybuchl ve čtvrti Vezneciler poblíž historického centra Istanbulu a místní univerzity v okamžiku, kdy kolem něj projížděl policejní autobus. zahynulo 12 lidí. K atentátu se přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), která se označuje za odnož Strany kurdských pracujících (PKK).

8. června 2016 - Při atentátu na policejní stanici na jihovýchodě Turecka zahynulo šest lidí a desítky dalších byly zraněny. K útoku se přihlásili separatisté ze Strany kurdských pracujících (PKK).
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video