Postavme na pobřeží Libye velký tábor pro uprchlíky, navrhl Orbán

Evropská unie by podle Orbána měla přispět ke stabilitě v rozvrácené Libyi, jinak nebude možné navrhovaný uprchlický tábor vytvořit. Do rozsáhlého zařízení by podle Orbánových představ Evropa vracela uprchlíky, kteří k jejím břehům dorazili ilegálně. Unie by rovněž měla s novou libyjskou vládou rychle uzavřít dohodu o spolupráci, než se příští rok na jaře v plné síle obnoví nápor uprchlíků připlouvajících přes Středozemní moře.
Podle předsedy maďarské vlády by měla unie podobnou migrační dohodu, jakou má nyní s Tureckem, uzavřít i s Egyptem. V Egyptě je teď podle Orbána asi 5,5 milionu uprchlíků a pokud Brusel s Káhirou neuzavře dohodu, „můžeme se odtud dočkat překvapení“, citovala Orbána agentura MTI. Unie se podle šéfa maďarské vlády rovněž musí připravit na možné selhání migrační dohody mezi EU a Tureckem.
Budapešť rovněž požaduje, aby Brusel spravedlivěji rozděloval peníze mezi země nejvíce zasažené uprchlickou krizí. „Peníze jdou pořád jen Itálii a Řecku, zatímco Bulharsko, Makedonie a Srbsko dostávají ostudně malé částky,“ řekl Orbán. Zopakoval také, že odmítavé stanovisko Maďarska vůči kvótám na přerozdělování uprchlíků zůstává neměnné.
Rakouský kancléř Christian Kern dnes do Vídně pozval představitele deseti států a Evropské unie. Hovořilo se především o potřebě účinnější ochrany vnějších hranic unie, nutnosti jednou provždy uzavřít balkánskou trasu a potřebě co nejrychleji uzavřít se třetími zeměmi dohody o vracení uprchlíků, kteří v unii nezískají azyl. Lídři evropských zemí však na dnešním summitu v rakouské metropoli žádné konečné dohody nedosáhli, řekl Orbán. Proto podle něj budou nutné ještě další schůzky.