Potraviny nevyvezené do Ruska zaplaví Evropu
Nadbytek potravin na unijním trhu by sice potěšil spotřebitele, protože by snížil jejich cenu, avšak zároveň potrápil zemědělce a potravináře. „A zcela logicky je zde velká hrozba, že nevyvezené výrobky skončí s podporou národních vlád za dumpingové ceny na trzích nových členských zemí, tedy i Česka, a tím vznikne obrovský tlak na snížení cen,“ varuje mluvčí Agrární komory Dana Večeřová.
Některé z českých firem už plánují vymáhat ušlý zisk na tuzemské vládě, potažmo Evropské unii. „Případné další zhoršení situace s dopadem do našich dodávek na ruský trh by naší společnosti způsobilo stamilionové ztráty. V takovém případě budeme požadovat po vládě, případně po EU kompenzaci škod a zmařených investic,“ uvedl generální ředitel firmy Hamé Martin Štrupl.
„Pokud budou výraznější dopady, je potřeba, aby se to otevřelo na evropské úrovni,“ řekl ke kompenzacím premiér Bohuslav Sobotka.
V rámci odvety za západní sankce zvažuje prezident Vladimir Putin také zákaz přeletů evropských a amerických dopravních letadel nad Ruskou federací. Zákaz už platí pro ukrajinské aerolinky.
„České aerolinie teď nemají oficiální zprávu o tom, že by byl jakkoli omezen provoz na letových tratích nad Ruskem. A to platí jak pro linky, které ruské území jenom přelétají, tak pro spoje mířící do nebo z ruských destinací,“ uvedl mluvčí ČSA Daniel Šabík. Ve hře však zákaz přeletů nadále zůstává. O možnosti zakázat evropským aerolinkám létat do Asie přes Sibiř informoval již v úterý ruský deník Vedomosti.