Potraviny nevyvezené do Ruska zaplaví Evropu | E15.cz

Potraviny nevyvezené do Ruska zaplaví Evropu

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Západní Evropa se bude muset vypořádat s výrazným přebytkem potravin na trhu. Doma zůstane vše, co se dosud exportovalo do Ruska, které nyní zakázalo dovoz potravin z Evropské unie, Spojených států a dalších zemí, jež se připojily k sankcím proti Rusku. Zákaz dovozu se vztahuje na hovězí, vepřové a drůbeží maso, ryby a mořské plody, ovoce, zeleninu, mléko a mléčné výrobky.

Nadbytek potravin na unijním trhu by sice potěšil spotřebitele, protože by snížil jejich cenu, avšak zároveň potrápil zemědělce a potravináře. „A zcela logicky je zde velká hrozba, že nevyvezené výrobky skončí s podporou národních vlád za dumpingové ceny na trzích nových členských zemí, tedy i Česka, a tím vznikne obrovský tlak na snížení cen,“ varuje mluvčí Agrární komory Dana Večeřová.

Některé z českých firem už plánují vymáhat ušlý zisk na tuzemské vládě, potažmo Evropské unii. „Případné další zhoršení situace s dopadem do našich dodávek na ruský trh by naší společnosti způsobilo stamilionové ztráty. V takovém případě budeme požadovat po vládě, případně po EU kompenzaci škod a zmařených investic,“ uvedl generální ředitel firmy Hamé Martin Štrupl.

„Pokud budou výraznější dopady, je potřeba, aby se to otevřelo na evropské úrovni,“ řekl ke kompenzacím premiér Bohuslav Sobotka.

V rámci odvety za západní sankce zvažuje prezident Vladimir Putin také zákaz přeletů evropských a amerických dopravních letadel nad Ruskou federací. Zákaz už platí pro ukrajinské aerolinky.

„České aerolinie teď nemají oficiální zprávu o tom, že by byl jakkoli omezen provoz na letových tratích nad Ruskem. A to platí jak pro linky, které ruské území jenom přelétají, tak pro spoje mířící do nebo z ruských destinací,“ uvedl mluvčí ČSA Daniel Šabík. Ve hře však zákaz přeletů nadále zůstává. O možnosti zakázat evropským aerolinkám létat do Asie přes Sibiř informoval již v úterý ruský deník Vedomosti.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video