Přitvrďme v emisích, burcuje šéfka Evropské komise | E15.cz

Přitvrďme proti emisím, burcuje šéfka Evropské komise. Nabádá k „zelenému růstu

ČTK, bo, sou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropská unie by měla do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 55 procent proti stavu z roku 1990. Ve svém poselství o stavu unie to řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, když představovala priority unijní exekutivy na příštích dvanáct měsíců.

Unie by podle von der Leyenová měla pojmout současnou koronavirovou krizi jako příležitost k nastartování takzvaného zeleného růstu a více než třetinu chystaného fondu obnovy směřovat do ekologických projektů. Dosavadní plán počítal s omezením emisí o čtyřicet procent.

Některé státy, zvláště ty z východního křídla EU včetně Česka, přitom dávají najevo, že budou mít problém i se splněním současného závazku. Větší část unijních zemí stejně jako stovky velkých firem či nevládních organizací naproti tomu přísnější závazky podporují. Řada poslanců Evropského parlamentu hovoří o ještě vyšších cílech.

„Uznávám, že je to pro některé mnoho a pro jiné málo,“ řekla von der Leyenová v projevu k poslancům Evropského parlamentu. „Podle nás je tento cíl ambiciózní, dosažitelný a prospěšný. Zvládneme to, jak už jsme ukázali v minulosti,“ pokračovala. Dosavadní omezování emisí bylo podle ní spojeno s výrazným hospodářským růstem.

Lídři zemí EU se v červenci shodli na základních obrysech fondu o objemu 750 miliard eur, zhruba tedy dvacet bilionů korun, který má evropským ekonomikám pomoci z krize způsobené omezeními proti šíření koronaviru. Von der Leyenová nově prohlásila, že více než třetina z těchto peněz půjde do ekologických projektů.

Třetinu prostředků na naplnění fondu, které si komise hodlá bezprecedentně půjčit na finančních trzích, podle své šéfky získá prostřednictvím takzvaných zelených dluhopisů. Tedy takových, které se využívají právě k financování ekologických projektů.

Evropská unie bude podle von der Leyenové připravena na nové vztahy se Spojenými státy, ať bude po amerických volbách prezidentem kdokoli. Když hovořila o prioritách unie v zahraniční politice zkritizovala záměr britské vlády porušit prostřednictvím navrhovaného zákona závaznou brexitovou dohodu.

„Potřebujeme nový začátek s našimi starými přáteli na druhé straně Atlantiku a Lamanšského průlivu,“ prohlásila německá politička na adresu ne zcela ideálních vztahů se současnými lídry USA a Velké Británie.

Všechny státy Evropské unie by měly více přispívat k řešení migrační výzvy, která nezmizela ani ve stínu pandemie způsobené koronavirem. Von der Leyenová to prohlásila s tím, že EU chce zefektivnit azylový systém i vracení migrantů.

Polostátní ČEZ míní, že dnešní vystoupení prezidentky von der Leyen je jen potvrzením současného trendu. „ČEZ tyto debaty pozorně sleduje a zahrnuje různé scénáře evropského vývoje i do své business strategie. Jedním z příkladů je náš ambiciózní scénář dekarbonizace, v rámci něhož plánujeme, že během příštích pěti let snížíme instalovaný výkon v našich uhelných elektrárnách na polovinu oproti roku 2016,“ sdělila mluvčí ČEZ Alice Horáková.

Komora obnovitelných zdrojů se domnívá, že plán je reálný. „Je sice v rozporu s tím, co plánuje ministerstvo průmyslu a obchodu, není to však vzdálené realitě, kterou ve svých výpočtech opakovaně předkládá Komora obnovitelných zdrojů,“ uvedl šéf Komory OZE Štěpán Chalupa.

Ministerstvo průmyslu a obchodu však tak optimistické není. „Snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 o 55 procent proti stavu z roku 1990 tak je nereálné. Pokud si má Česko zachovat energetickou soběstačnost, bude to o něco později,“ míní ministry průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Autor: ČTK, bo, sou

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video