Putin s Erdoganem chtějí zřídit demilitarizovanou zónu v syrském Idlibu

Podpis dohody o výstavbě plynovodu mezi Ruskem a Tureckem

Podpis dohody o výstavbě plynovodu mezi Ruskem a Tureckem Zdroj: Reuters

Rusko a Turecko vytvoří v syrské provincii Idlib do poloviny října demilitarizovanou zónu oddělující bojující strany, která bude pod ruskou a tureckou kontrolou. V jihoruském letovisku Soči se na tom po zhruba čtyřhodinovém rozhovoru dohodli prezidenti obou zemí Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan. O vojenskou operaci se podle Moskvy nejedná.

„Rozhodli jsme se vytvořit podél linie dotyku (vládních a povstaleckých jednotek) do 15. října patnáct až dvacet kilometrů širokou demilitarizovanou zónu,“ řekl Putin po schůzce novinářům. Hlídkování v této zóně má probíhat koordinovaně. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v této souvislosti Putina doplnil ujištěním, že o žádnou novou vojenskou operaci v Idlibu se nejedná.

Provincie Idlib na severozápadě Sýrie je poslední větší baštou oponentů syrské vlády, která se podle očekávání stane cílem ofenzivy syrských vládních jednotek a jejich ruských a íránských spojenců. Jednání mezi Moskvou, Teheránem a Ankarou s cílem ofenzivu odvrátit byla dosud neúspěšná. Ofenziva Damašku v Idlibu, s níž Turecko nesouhlasí, by mohla být rozhodující bitvou syrské války.

Z dojednané demilitarizované zóny mají podle Putina být „vyvedeni“ islamističtí radikálové včetně bojovníků fronty An-Nusra. K 10. říjnu mají být na návrh Erdogana ze zóny staženy tanky, raketové zbraně, děla a minomety všech bojových skupin stojících v opozici vůči Damašku.

Kontrolovat pásmo mají mobilní hlídky turecké armády a ruské vojenské policie. Do konce roku má být obnoveno dopravní spojení mezi syrským Halabem (Aleppem) na jedné straně a městy Latákíja a Hamá na straně druhé. Komunikace spojující tyto lokality procházejí právě provincií Idlib.

Erdogan je přesvědčen, že díky dnešní dohodě se podaří odvrátit humanitární krizi v Idlibu. „Rusko podnikne veškeré nezbytné kroky k tomu, aby k žádnému útoku na demilitarizovanou zónu nedošlo,“ prohlásil turecký prezident.

Kremelský šéf prohlásil, že syrská vláda myšlenku na vytvoření demilitarizované zóny "vcelku" podporuje. „Se syrským vedením se co nejdřív sejdeme k doplňujícím konzultacím,“ poznamenal prezident. Ministr Šojgu dodal, že ruské velení se syrskou stranou dojedná veškeré náležitosti dohody „v nejbližších hodinách“.

Nervozita Ruska z aktivit protivládních sil v Idlibu podle ruského prezidenta pramení z toho, že povstalci mohou z této provincie ohrožovat nejen město Aleppo, ale i ruské základny při břehu Středozemního moře Tartús a Hmímím.

„Shodně se domníváme, že realizace chystaných kroků přispěje k politickému urovnání syrského konfliktu, umožní aktivizovat ženevská jednání (o urovnání v Sýrii) a přispěje k návratu míru do Sýrie,“ řekl Putin o jednání s Erdoganem.