Raiffeisen i Erste v ohrožení: Orbán chce více bank v domácích rukou | E15.cz

Raiffeisen i Erste v ohrožení: Orbán chce více bank v domácích rukou

Viktor Orbán
Viktor Orbán
• 
ZDROJ: CC: CC-BY-2.0/European People's Party/wikimedia.org

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V domácích rukou by mělo v Maďarsku skončit 60 nebo více procent maďarského bankovního sektoru, prosazuje maďarský premiér Viktor Orbán. Znamená to, že své maďarské pobočky by musely prodat některé další zahraniční banky. Teď je v domácím vlastnictví zhruba polovina aktiv maďarského bankovního sektoru.

Zdroje z finančních trhů agentuře Reuters sdělily, že odejít ze země by mohly rakouské banky Raiffeisen a Erste nebo italská Intesa Sanpaolo. Každá z těchto bank ale popřela, že by plánovala Maďarsko opustit.

Banky v Maďarsku se v posledních letech dostaly do ztrát kvůli vysoké sektorové dani a vláda se na ně snaží uvalit náklady na řešení masového zadlužení domácností devizovými hypotékami z minulého desetiletí.

V červenci vláda převzala MKB Bank, maďarskou pobočku německé BayernLB. Tento týden se objevily zprávy, že vláda koupí od americké GE Capital její dceřiný finanční ústav Budapest Bank.

„Mohu říci, že už jsme nad 50 procenty a je lehce možné, že dosáhneme nebo překročíme 60 procent,“ řekl Orbán státní rozhlasové stanici Kossuth.

„Abychom dosáhli žádoucího stavu, potřebujeme koupit několik bank, poté je ale budeme muset nabídnout maďarským vlastníkům, například prostřednictvím akciové burzy,“ pokračoval Orbán. „Jsem přesvědčen, že národní suverenita není možná bez národního finančního systému,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video