Řecké referendum bude zřejmě vyrovnané, lidé jsou rozděleni | E15.cz

Řecké referendum bude zřejmě vyrovnané, lidé jsou rozděleni

Demonstrace v Aténách podporující návrhy věřitelů
Demonstrace v Aténách podporující návrhy věřitelů
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejnovější průzkumy veřejného mínění v Řecku ukazují, že nedělní referendum o podmínkách, které mezinárodní věřitelé spojují s poskytnutím další finanční pomoci této zadlužené jihoevropské zemi, bude zřejmě vyrovnané. Oba tábory mají zhruba po 43 až 45 procentech, přičemž ve více průzkumech mají mírně navrch o několik desetin procenta stoupenci přijetí dohody. S přihlédnutím ke statistické chybě kolem tří procent nebude tak do poslední chvíle jasné, který názor nakonec zvítězí.

Pro návrh věřitelů, který počítá s úspornými reformami, se vyslovilo o něco více lidí než pro opačnou možnost. Téměř 12 procent oslovených ale zatím nebylo rozhodnuto, ukazují výsledky ankety, kterou uskutečnil řecký institut ALCO. Pro „ano“ se v průzkumu ALCO vyjádřilo 44,8 procenta respondentů, proti bylo 43,4 procenta. Nerozhodnutých zůstávalo asi 11,8 procenta, napsal list Ethnos.

Podle jiného průzkumu pro agenturu Bloomberg News by s nepatrným náskokem zvítězilo „ne“. Vysoký představitel Evropské komise uvedl, že otázka, která bude zřejmě Řekům v chystaném referendu předložena, není fakticky ani právnicky správná. Na 43 procent oslovených hodlalo hlasovat proti návrhu a 42,5 procenta pro něj.

V této anketě nedokázalo nebo nechtělo odpovědět skoro 15 procent respondentů. Naopak podpora setrvání Řecka v eurozóně byla podle tohoto průzkumu jednoznačná. Za nejlepší volbu pro budoucnost Řecka ji považovaly více než čtyři pětiny dotázaných. Pro návrat k národní měně bylo pouze 12 procent respondentů.

Na referendum někteří pohlížejí jako na hlasování o dalším setrvání Řecka v eurozóně

Podle dalšího průzkumu provedeného institutem GPO, který zveřejnila soukromá televize Mega, podporuje dohodu 44,1 procenta dotázaných, zatímco 43,7 procenta je proti. Nerozhodnutých v tomto průzkumu bylo 5,9 procenta.

Pro odmítnutí podmínek věřitelů spojených s dalšími škrty a úspornými opatřeními je řecká levicová vláda, která doufá, že „ne“ zajistí silnější pozici při dalších jednáních. Podpora této možnosti ale od minulé soboty, kdy pro ni bylo 52 procent voličů, podle nové sondáže klesla, podotkl Bloomberg. V Řecku byly v pondělí z rozhodnutí vlády zavřeny banky a zavedena omezení pro pohyb kapitálu.

Řecký premiér Alexis Tsipras se rozhodl vyhlásit referendum poté, co po pěti měsících nedospěl s mezinárodními věřitelskými institucemi k dohodě o další finanční pomoci výměnou za pokračující hospodářské reformy. Řecko před týdnem odmítlo podmínky požadované věřiteli a žádalo o krátké prodloužení programu současného záchranného programu tak, aby platil v době, kdy by se mělo referendum konat. Ministři financí eurozóny ale v sobotu rozhodli o ukončení záchranného programu pro Řecko k 30. červnu. Program k tomu dni vypršel.

Na referendum někteří pohlížejí jako na hlasování o dalším setrvání Řecka v eurozóně. Evropští lídři a hlavní řecké opoziční strany vybízejí k podpoře „ano“, tedy přijetí návrhů věřitelů. Mezi voliči ale panuje zmatení. Jedním z důvodů je i otázka, která by jim měla být předložena. Ta je formulována úřednickým jazykem na několika řádcích, přičemž ve výběru odpovědí je možnost „ne“ před možností „ano“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video