Řecko prověří okolnosti dohody s MMF a EU o záchranném programu | E15.cz

Řecko prověří okolnosti dohody s MMF a EU o záchranném programu

Alexis Tsipras
Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řečtí zákonodárci podpořili založení výboru, který by prověřil okolnosti, za kterých se Řecko dohodlo s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na záchranných programech v celkové výši 240 miliard eur (6,6 bilionu korun).

Vztahy mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli jsou napjaté. Řecko potřebuje jejich peníze, aby se udrželo nad vodou. Prostředky ze záchranného programu od mezinárodních věřitelů ale obdrželo naposledy loni v srpnu. Zadlužené zemi nyní docházejí peníze a snaží se se svými věřiteli dosáhnout dohody o požadovaných reformách, která by zbývající část peněz z mezinárodní pomoci uvolnila.

„Po pěti letech parlamentního ticha nad hlavními otázkami, které způsobily tuto katastrofu mezinárodní finanční pomoci, dnes zahajujeme postup, který poskytne odpovědi na otázky týkající se řeckého lidu,“ řekl podle Reuters zákonodárcům před hlasováním premiér Alexis Tsipras.

Vytvoření výboru navrhla Tsiprasova levicová strana Syriza a její koaliční partner, strana pravého středu Nezávislí Řekové. Výbor se bude zabývat způsobem, jakým Řecko uzavřelo dohody týkající se mezinárodní finanční pomoci, a dalšími otázkami spojenými s těmito dohodami a s jejich plněním. Mezi těmito body je například úprava rozpočtového schodku pro rok 2009, která odstartovala řeckou rozpočtovou krizi, restrukturalizace dluhu z roku 2012 či rekapitalizace řeckých bank.

Bývalý řecký premiér a nynější opoziční předák Antonis Samaras Tsiprasovi vyčetl, že se pokouší odvést pozornost veřejnosti od palčivých problémů, před kterými stojí domácí ekonomika.

Řecko v roce 2009 upravilo očekávaný rozpočtový schodek pro tentýž rok na 12,5 procenta výkonu ekonomiky, což byl téměř dvojnásobek původně očekávaného deficitu. Podle tehdejšího ministra financí vinu nesla hlavně předchozí vláda, která se prý dopustila manipulací se statistikou.

Termín se blíží

V květnu 2010 se Řecko ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat EU a MMF o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur. Výplata zbývajících 7,2 miliardy eur ale vázne.

Eurozóna koncem února předběžně souhlasila se čtyřměsíčním prodloužením programu, vyplacení zbývajících prostředků ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Odhaduje se, že pokud Řecko nezíská další pomoc, dojdou mu - v případě plnění všech dluhových závazků - 20. dubna peníze.

Vytvoření podobného výboru bylo jedním z předvolebních slibů současného řeckého premiéra, který je hlasitým kritikem záchranných programů a nepopulárních úsporných opatření, která byla s těmito programy spojena, zhoršila životní úroveň obyvatel a prohloubila hospodářskou recesi. Z ní se Řecko začalo vynořovat v uplynulém roce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video