Renzi by měl skončit. Italové dle odhadů jasně odmítli jeho reformu | E15.cz

Renzi by měl skončit. Italové dle odhadů jasně odmítli jeho reformu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Podle prvních odhadů Italové v referendu jasně odmítli reformu ústavy, která měla zjednodušit systém vládnutí v zemi. Premiér Matteo Renzi s hlasováním spojil své další působení v úřadu. Panují také obavy, že odmítnutí referenda by mohlo vést k politické nejistotě v zemi a následně mít negativní dopady na Evropskou unii.

Jaké budou Renziho další kroky, zatím není jasné, o půlnoci má promluvit k národu. Podle průzkumu provedeného institutem Piepoli a IPR pro televizní stanici RAI změnu ústavy podpořilo 42 až 46 procent voličů, proti bylo 54 až 58 procent hlasujících. Podle jiného průzkumu pro televizní stanici LA7 reformy odmítlo 55 až 59 procent voličů, zatímco pro bylo 41 až 45 procent hlasujících Italů.

Jedenačtyřicetiletý Renzi, který stojí v čele italské vlády necelé tři roky, reformu hájil jako nutnou pro zjednodušení fungování politického systému země, která od roku 1945 zažila více než 60 vlád. Reforma měla posílit Poslaneckou sněmovnu a výrazně omezit vliv Senátu, který měl mimo jiné přijít o možnost svrhnout vládu a o vliv na blokování zákonů.

Hlasování zaznamenalo relativně vysokou účast. Podle ministerstva vnitra do sedmi hodin večer odvolilo přes 57 procent oprávněných voličů. Na zveřejněné odhady ihned reagovaly burzy, euro pokleslo vůči dolaru z 1,0625 na 1,0580.

Jak poznamenala agentura Reuters, jestliže budou výsledky potvrzeny, bude to znamenat novou ránu pro Evropskou unii, která se snaží překonat řadu krizí a chtěla, aby italský premiér pokračovat ve svých reformních snahách v silně zadlužené zemi. Porážka rovněž může poznamenat trhy, zejména bankovní sektor, který letos na milánské burze ztratil téměř polovinu své hodnoty.

Představitelé opozice z Ligy severu a Forza Italia (Vzhůru Itálie) bývalého premiéra Silvia Berlusconiho již Renziho vyzvali k odstoupení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video