Aktualizováno: Republikán Johnson obhájil post šéfa americké sněmovny, straničtí rebelové ustoupili

Znovuzvolení předsedy amerického Sněmovny reprezentantů Mikea Johnsona neproběhlo hladce, mohlo být ale ještě hůře

Znovuzvolení předsedy amerického Sněmovny reprezentantů Mikea Johnsona neproběhlo hladce, mohlo být ale ještě hůře Zdroj: ČTK / AP / Mark Schiefelbein

Republikán Mike Johnson v dramatickém hlasování obhájil funkci předsedy americké Sněmovny reprezentantů. V nezvykle dlouhém hlasování nejdříve nezískal dostatečnou podporu, ale nakonec uspěl poté, co dva jeho straničtí kolegové změnili svůj hlas. Vyhnul se tak výraznějším komplikacím na úvod nového funkčního období sněmovny.

Johnsonovi se nakonec podařilo sjednotit těsnou republikánskou většinu čítající 219 hlasů oproti 215 mandátům Demokratické strany. Během prvního kola volby vše nasvědčovalo tomu, že kongresman z Louisiany nedosáhne na potřebných 218 hlasů, když jej trojice stranických kolegů odmítla podpořit. Některá americká média už informovala o očekávaném druhém kole volby.

Výsledek ale nebyl ihned potvrzen a Johnson se po několika minutách odebral pryč z jednacího sálu se dvěma republikány, kteří pro něj nehlasovali. Po chvíli se skupinka vrátila a dvojice dřívějších odpůrců využila možnost změnit své hlasy ve prospěch Johnsona. Ten tedy nakonec získal podporu všech členů těsné republikánské většiny až na libertariána Thomase Massieho.

Neopakovalo se tak nic podobného vývoji ze začátku minulého funkčního období, kdy republikáni zvolili svého lídra Kevina McCarthyho čela sněmovny až na 15. pokus. Dnešní hlasování nicméně opět odhalilo přetrvávající neshody mezi republikánskými zákonodárci, zejména v otázce státních výdajů a zadlužení USA.

Johnson podobně jako McCarthy čelí kritice některých republikánů kvůli kompromisům s demokraty, k nimž byl kvůli dosavadní kongresové matematice nucen. Mnozí z těch, kdo před dnešním hlasováním nedávali své stanovisko najevo, jej ale nakonec podpořili. Podporu Johnsona krátce před hlasováním znovu vyjádřil nastupující republikánský prezident Donald Trump.

I když dnes funkci obhájil, rozhodně to pro něj neznamená konec složitých výzev, upozornil deník The Washington Post. Republikáni chtějí v prvních měsících nového Trumpova mandátu prosadit řadu zásadních opatření včetně protiimigračních plánů, přičemž se mohou neshody ohledně hospodaření státu rychle znovu rozhořet. Tím spíš, že budou muset připravit také nový rozpočet a navýšit zákonný limit na zadlužení vlády, na který by jinak USA kolem poloviny roku narazily.