Rusko staví nejsilnější jaderný ledoborec na světě | e15.cz

Rusko staví svůj nejsilnější jaderný ledoborec, má udržovat polární námořní cestu

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na ruském Dálném východě začala stavba jaderného ledoborce, který má být  nejvýkonnějším strojem svého druhu na světě. První loď z plánovaných pěti třídy Leader má být v provozu v roce 2027.

Stavba lodi začala v loděnici Zvezda ve městě Bolšoj Kameň přípravou kovových dílců trupu. Plavidlo si v dubnu objednal státní podnik Rosatomflot, který provozuje všechny ruské jaderné ledoborce. První z lodí třídy Leader, označované také číslem 10510, ponese jméno Rusko.

Nové lodě mají zajišťovat prostupnost Severní mořské cesty, námořní trasy z Evropy do Asie podél severních ruských břehů. Rusko usiluje o celoroční splavnost trasy i pro běžné nákladní lodě bez ohledu na počasí. Jedním z důvodů je přeprava ropy a zemního plynu z poloostrova Jamal k asijským zákazníkům, napsala agentura TASS.

Leader bude poháněn dvěma jadernými reaktory o celkovém instalovaném výkonu 120 megawattů. Na klidném moři by měl dosáhnout rychlosti až 22 uzlů, tedy mírně přes čtyřicet kilometrů za hodinu. Plavidla budou 209 metrů dlouhá a necelých 48 metrů široká. S výtlakem téměř sedmdesát tisíc tun dokážou prorazit led o tloušťce až 4,3 metru. Díky jadernému pohonu mohou být na cestě bez doplnění paliva až dva roky.

Rusko svou flotilu jaderných ledoborců v posledních letech omlazuje a rozšiřuje. Rosatomflot provozuje čtyři ledoborce a jednu jadernou kontejnerovou loď. V petrohradských loděnicích se stavějí další čtyři ledoborce, které by do budoucna měly mít základu v severoruském Murmansku.

Jaderné ledoborce provozuje Rusko jako jediná země světa. Americký prezident Donald Trump ale nedávno nařídil americké Pobřežní stráži, aby přehodnotila své plány obnovy flotily ledoborců. Zvažovat by podle něho měla i možnost pořízení či pronájmu jaderných plavidel.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video