Rusko strádá odlivem manažerských mozků, loni emigrovalo 350 tisíc lidí | E15.cz

Rusko strádá odlivem manažerských mozků, loni emigrovalo 350 tisíc lidí

Moskva, ilustrační foto
Moskva, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší země světa se potýká s úprkem vzdělaných manažerů. Loni z Ruska emigrovalo desetkrát více lidí než před pěti lety. Stále větší mezinárodní izolace Ruska a hospodářská krize k emigraci dohánějí stále více – především vzdělaných – Rusů . Podle oficiálních statistik z Ruska loni emigrovalo 350 tisíc občanů. To je zhruba desetkrát více než v roce 2011.

Když dostal manažer Viktor Lysenko pracovní nabídku ze Singapuru, příliš dlouho se nerozmýšlel. „Obchodní prostředí, kvalita života a vyhlídky do budoucna byly tři hlavní důvody,“ řekl deníku Times. „Rusko se dá stěží dnes nazvat dobrým místem pro investice.“

Pětačtyřicetiletý Lysenko si přitom od nástupu Vladimira Putina k moci v roce 2000 vedl dobře. Tehdy globální růst cen ropy nakopl ruskou ekonomiku k sedmiprocentnímu ročnímu růstu, dnes je ropa již téměř dva roky levná a Kreml utahuje šrouby ve všech částech života. Řada Rusů chce proto ze země odejít a spustila tak největší odliv mozků od ruské krize v polovině devadesátých let minulého století.

Vladimir Ašurkov, bývalý manažer jedné z největších ruských investičních společností Alfa-Consortium, utekl předloni do Velké Británie. „Dříve velmi ceněné schopnosti jako třeba získat finance na mezinárodních trzích, jsou mi dnes v Rusku nanic,“ uvedl pro agenturu Reuters jeden z důvodů, proč frustrovaní manažeři odcházejí.

Podle průzkumu, který minulý týden zveřejnila moskevská personální agentura Agentstvo Kontakt, chce do ciziny odejít na 40 procent zkušených ruských manažerů. Německo, Velká Británie a USA jsou jejich vytouženými destinacemi. „Pokud vláda nezačně jednat, mohlo by se obyvatelstvo z dnešních 143 milionů do roku 2050 zredukovat na pouhých 80 milionů,“ varoval již loni Jurij Krupnov, šéf ruského Institutu pro demografii, migraci a regionální rozvoj, před katastrofou.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video