Růst ekonomiky Francie se překvapivě zastavil, komplikuje se i snižování dluhu | E15.cz

Růst ekonomiky Francie se překvapivě zastavil, komplikuje se i snižování dluhu

Francie
Francie
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Růst francouzské ekonomiky se v letošním druhém čtvrtletí překvapivě zastavil, i když ještě na začátku roku ekonomika vykazovala nejlepší výsledky za posledních skoro pět let. Statistický úřad ve své předběžné zprávě uvedl, že růst hrubého domácího produktu Francie za duben až červen byl nula procent. Plán snižování deficitu, který si vytyčila vláda, se přitom opírá o předpoklad, že ekonomika letos vzroste o dvě procenta.

V prvním čtvrtletí ekonomika po revizi vzrostla o 0,9 procenta, což je o trochu méně, než uváděla předběžná zpráva. Ta hovořila o růstu HDP o jedno procento. Analytici se zpomalením tempa růstu ekonomiky za druhé čtvrtletí počítali, v anketě agentury Reuters ale v průměru předpokládali, že růst zpomalí na 0,3 procenta.

Nepříznivá statistika znamená další problém pro prezidenta Nicolase Sarkozyho, který bude patrně čelit tlaku, aby před volbami snížil výdaje a zrušil některé daňové úlevy. Sarkozy se přitom snaží uklidnit finanční trhy a přesvědčit je, že plán snižování dluhu je schopen prosadit.

Ekonom investiční společnosti Natixis Asset Management Philippe Waechter poznamenal, že pokud má Francie letos dosáhnout plánovaného dvouprocentního růstu ekonomiky, ve třetím i ve čtvrtém čtvrtletí by růst HDP musel dosáhnout alespoň 0,5 procenta. To se ale po nové statistice zdá jako těžko dosažitelný cíl. Francouzská centrální banka očekává, že růst HDP ve třetím čtvrtletí dosáhne 0,3 procenta.

Klesla spotřeba domácností, Francie je na domácí poptávce závislá

Příčinou citelného zhoršení stavu druhé největší ekonomiky eurozóny jsou podle statistiků francouzští spotřebitelé. Spotřeba domácností se totiž ve čtvrtletí snížila o 0,7 procenta po růstu o 0,4 procenta v předchozích třech měsících. To je obzvlášť varující, protože francouzská ekonomika, na rozdíl od německé, je závislá právě na domácí poptávce.

Část ekonomů horší výsledek předpovídala. Odkazovala přitom na postoj trhu z tohoto týdne, kdy se objevily spekulace, že Francie by mohla přijít o nejvyšší rating AAA. Přední ratingové agentury sice potvrdily, že nadále počítají se stabilním výhledem, trhy to ale příliš neuklidnilo.

Ekonom Chris Williamson z britské konzultační společnosti Market mírnil překvapení a řekl, že pokles tempa růstu ve druhém čtvrtletí není zase tak překvapivý, když se vezme v úvahu, že první čtvrtletí bylo nad očekávání dobré. „Je ale jasné, že hospodářské oživení v posledních měsících citelně ochablo,“ řekl.

Úprava odhadu růstu zřejmě čeká celou eurozónu

Sarkozy ve středu přerušil dovolenou ve Středomoří a nechal si v Paříži svolat ekonomické ministry. Probíral s nimi právě možnosti dalších úspor a vyzval je, aby připravili plán. O něm chce později jednat s premiérem Françoisem Fillonem.

Zpráva o horším vývoji francouzské ekonomiky je špatnou předzvěstí širší zprávy, která bude zveřejněna příští týden. Bude se zabývat vývojem HDP ve všech zemí eurozóny a především v Německu. Analytici banky Barclays předpokládají, že HDP eurozóny se za druhé čtvrtletí nezvýší o 0,3 procenta, jak se počítalo v dosavadních odhadech. Po nepříznivých údajích z Francie prý asi bude nutné odhad upravit směrem dolů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.