Salvador zahájil používání bitcoinu, provázejí to násilné protesty | E15.cz

Salvador zahájil používání bitcoinu, v ulicích propukly násilné protesty

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 

Top události

Salvador má potíže s novou měnou

Středoamerická republika Salvador jako první země světa zahájila používání bitcoinu coby oficiálního platidla. Zatím se jí však tento krok příliš nevyplácí. Hodnota nejznámější kryptoměny za včerejšek prudce klesla o jedenáct procent. V jednu chvíli se obchodovala za méně než 43 tisíc dolarů. Jeden z nejchudších států Latinské Ameriky tím podle tamní opozice přišel zhruba o tři miliony dolarů, téměř 65 milionů korun. Spuštění virtuální měny se zároveň potýkalo s mnoha technickými problémy. V reakci na zmiňované obtíže vypukly v hlavním městě Salvadoru násilné protesty, kterých se zúčastnilo kolem tisícovky lidí.      

Konzervativec Johnson chce vyšší daně

Britský premiér Boris Johnson v úterý představil své plány na výrazné zvýšení daní. Odvody za sociální a zdravotní pojištění se mají ve Spojeném království od dubna příštího roku zvednout o 1,25 procenta. O stejně vysokou sazbu se má navýšit také daň z dividend. Šéf britské vlády počítá, že díky tomu v následujících třech letech přiteče do státního rozpočtu skoro 36 miliard liber, tedy více než bilion korun. Peníze navíc chce Johnson použít na financování sociálních reforem a národního zdravotního systému (NHS). Dá se nicméně předpokládat, že návrh narazí na silný odpor i v Johnsonově Konzervativní straně. Ta se přirozeně obává ztráty pravicových voličů.      

Z trhů a burz 

Akciové indexy převážně ztrácely, výjimkou byl Nasdaq

Většina amerických akcií v úterý oslabila. Benchmark S&P 500 odevzdal 0,34 procenta a Dow Jones se propadl o 0,76 procenta. Výjimkou byl pouze technologický index Nasdaq Composite, který o 0,07 procenta zpevnil a dosáhl nové rekordní hodnoty 15 374,33 bodu. Všechny hlavní burzy v západní Evropě za včerejšek poklesly. Investoři vyhlížejí zítřejší zasedání Evropské centrální banky. Britský ukazatel FTSE 100 se snížil o 0,53 procenta. Německý DAX odepsal 0,56 procenta. Francouzský CAC 40 ubral 0,26 procenta a panevropský STOXX Europe 600 uzavřel ve ztrátě 0,49 procenta.    

Američtí piloti budou stávkovat

Odbory, které zastupují piloty americké letecké společnosti American Airlines, se chystají v příštích týdnech vyhlásit rozsáhlou stávku. Piloti jsou podle své asociace unavení z dlouhých pracovních hodin. Firma jim prý také na cestách neposkytuje adekvátní ubytování. Samotné aerolinky se ke kritice nevyjádřily. O lepší pracovní podmínky momentálně usilují také piloti z texaské společnosti Southwest Airlines. Ti na svého zaměstnavatele dokonce kvůli tomu podali v srpnu žalobu. Investory zpráva zatím příliš nevyděsila. Akcie American Airlines včera zdražily o 0,83 procenta na 19,53 dolaru.      

Tweet dne

Nedostatek čipů, který narušuje globální výrobu automobilů, může přetrvat až do roku 2023. Je o tom přesvědčen šéf německé automobilky Daimler Ola Källenius.  

Stane se dnes

  • Francouzský prezident Emmanuel Macron přijme v Elysejském paláci kandidáta na nového německého kancléře Armina Lascheta (CDU). V pondělí se Macron setkal s jeho konkurentem Olafem Scholzem (SPD). 
  • V americkém San Jose začíná soud s Elizabeth Holmesovou, zakladatelkou firmy Theranos. Holmesová je obžalována z podvodu vůči investorům, zákazníkům a pacientům, kterým tvrdila, že její krevní test nazvaný Edison přinese revoluci v medicíně. Bývalé podnikatelce hrozí dvacet let vězení.
  • Zástupci dvaceti zemí budou jednat o krizi v Afghánistánu, kde se po dvaceti letech opět dostalo k moci radikální hnutí Tálibán. Schůzky se zúčastní například šéf americké diplomacie Antony Blinken či německý ministr zahraničí Heiko Maas. 
  • V Mnichově se koná mezinárodní autosalon. Přehlídka se nesoustředí pouze na automobily, ale i na další možnosti dopravy. Akce potrvá do 12. září.
  • Své hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí zveřejní řecká sázková společnost OPAP, ve které vlastní čtyřicetiprocentní podíl tuzemská Sazka Group. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video