Severní Korea provedla zkoušku vodíkové pumy. Test byl naprosto úspěšný, tvrdí Pchjongjang | E15.cz

Severní Korea provedla zkoušku vodíkové pumy. Test byl naprosto úspěšný, tvrdí Pchjongjang

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Severní Korea provedla zkoušku vodíkové bomby. Oznámila to dnes státní televize komunistické KLDR, podle níž byl test "naprosto úspěšný". Severokorejská agentura KCNA uvedla, že inspekci nové vodíkové bomby provedl před testem vůdce země Kim Čong-un. Televize přinesla záběry, na nichž Kim Čong-un podepisuje příkaz k provedení testu. V prohlášení televize byl test označen za "smysluplný" krok v jaderném zbrojním programu.

Agentura KCNA uvedla, že při dnešním testu "neunikl žádný radioaktivní materiál a že zkouška neměla žádný negativní vliv na okolní prostředí". Smyslem testu bylo podle agentury prověřit přesnost při výrobě vodíkové bomby, již lze umístit do mezikontinentální střely. Pchjongjang je blízko stadia, kdy bude moci vyrobit jadernou hlavici pro mezikontinentální balistickou střelu, oznámila také KCNA.

Severokorejská agentura čerpala svou informaci z vládního prohlášení. Uvedla, že test byl s úspěchem proveden ve 12:00 místního času (5:30 středoevropského času) v rámci plánu Korejské strany práce vybudovat strategickou jadernou sílu. Test měl podle prohlášení prověřit a potvrdit přesnost a schopnost kontroly technologie a konstrukce, jež byla nově použita při výrobě vodíkové bomby, kterou bude možné vložit do hlavice mezikontinentální střely. Bomba měla "bezprecedentní sílu".

Test dále podle prohlášení ukázal, že se podařilo dovést na vysokou úroveň analytickou metodu a propočty složitého fyzikálního procesu. Plán na použití vodíkové bomby do mezikontinentální rakety v rámci čučche (ekonomické doktríny KLDR) byl doveden do vysoce přesné fáze a je plně zaručena spolehlivost operací s jadernou hlavicí, uvedla KCNA.

Vývoj a výroba jaderných zbraní je na vysoké úrovni a ničivá síla byla přizpůsobena cílům a úmyslům. Test byl podle prohlášení velmi významným krokem k dosažení konečného cílem, jímž je učinit z KLDR jadernou mocnost. Vedení Korejské strany práce vědcům a technikům zabývajícím se jaderným programem k úspěšnému testu pogratulovalo.

V noci na dnešek zaznamenaly seizmologické služby Číny, Jižní Koreje a USA dva otřesy v KLDR, z nichž první měl podle Číny sílu 6,3, stupně a druhý 4,6 stupně. Nové zprávy ale uvádějí, že druhý otřes zřejmě nebyl důsledek výbuchu, ale spíš ozvukem první exploze. Japonsko později oznámilo, že KLDR provedla jaderný pokus.

Kim při inspekci bomby řekl, že všechny její komponenty byly vyrobeny v Korejské lidově demokratické republice.

Vodíková bomba je mocnější než jaderná a její výroba je složitější. Její princip je založen na slučování jader izotopů vodíku. Energii potřebnou k překonání jaderných sil, které slučování brání, může vodíkové bombě dodat výbuch klasické jaderné nálože. Ta je na rozdíl od vodíkové bomby založena na principu štěpení jader atomů.

BBC uvedla, že svět dnes obletí záběry Kima před zařízením, jež KLDR označuje za vodíkovou bombu. Odbornice na obranu Melissa Hanhamová stanici BBC řekla, že nebude možné ověřit, zda to, u čeho je Kim vyfotografován, je bomba, kterou dnes KDLR testovala. "KLDR ale dává jasné poselství - chce ukázat, že ví, jak vypadá jaderná hlavice," soudí Hanhamová. Pchjongjang loni v lednu tvrdil, že provedl zkoušku údajně miniaturizované vodíkové pumy, která měla sílu sedmi kilotun TNT, při dnešním testu byla zřejmě vyzkoušena bomba o síle 100 kilotun.

V minulosti testovalo vodíkovou pumu jen pět velmocí

- Princip vodíkové (termonukleární) bomby je založen na slučování jader izotopů vodíku. Funguje tak, že klasický atomový výbuch vytvoří počáteční teplotu několika milionů stupňů Celsia, která rozběhne jadernou fúzi.

- Klasická atomová bomba je na rozdíl od vodíkové bomby založena na principu štěpení jader atomů. Vodíková bomba je mocnější než jaderná bomba a je těžší ji vyrobit.

- Druhem vodíkové bomby je neutronová bomba, u které je omezen destruktivní účinek a naopak posíleno vyzařování různých druhů záření.

- S myšlenkou, že při slučování lehkých jader se uvolňuje více energie než při štěpení jader těžkých, přišli němečtí fyzikové Hans Bethe a Carl von Weizsäcker krátce před vypuknutím druhé světové války. Pokoušeli se tehdy vysvětlit, odkud bere Slunce svoji energii. Idea bomby, která by k zahřátí syntézní směsi využila jaderného výbuchu, se pak zrodila během války v hlavě maďarského fyzika žijícího v USA Edwarda Tellera. Podklady k jejímu sestrojení propočítal rodilý Polák Stanislaw Ulam.

- Vodíkovou bombu testovalo v minulosti pouze pět jaderných mocností: USA, Sovětský svaz, Británie, Čína a Francie. První zkoušku provedly v roce 1952 Spojené státy, o rok později SSSR. Británie provedla svůj první test vodíkové bomby v roce 1957, Čína v roce 1967 a Francie v roce 1968.

- Severní Korea loni v lednu oznámila, že provedl svou první zkoušku údajně miniaturizované vodíkové pumy a dnes ohlásila druhý test vodíkové bomby. Pravděpodobně je tak šestou zemí, která vyzkoušela vodíkovou bombu.

- Nejsilnější vodíkovou bombu, která byla i nejsilnější jadernou zbraní vůbec, vyzkoušeli Sověti v roce 1961. Sovětská vodíková Car-bomba měla sílu asi 50.000 až 58.000 kilotun TNT. Nejsilnější americká vodíková bomba Bravo z roku 1954 měla pro srovnání sílu 15 tisíc kilotun TNT.

- Americké atomové bomby svržené na japonská města Hirošimu a Nagasaki v srpnu 1945 měly sílu 13 a 20 kilotun TNT. Zatím nejsilnější severokorejský test z loňského září měl podle odhadů sílu 20 až 30 kilotun TNT.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.