Skandál s odposlechy nabírá na obrátkách. USA sledovaly miliony Němců | E15.cz

Skandál s odposlechy nabírá na obrátkách. USA sledovaly miliony Němců

Edward Snowden
Edward Snowden
• 
ZDROJ: ctk

Igor Záruba

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozbor tajných dokumentů, k nimž se dostala webová verze týdeníku Der Spiegel, vypovídá, že občané Spolkové republiky jsou pod drobnohledem zámořské Národní bezpečnostní agentury (NSA) o hodně více, než se na první pohled mohlo zdát. Do případu se už vložilo federální Státní zastupitelství.

Redaktoři Spiegelu tvrdí, že Američané pořizují a ukládají měsíčně až 500 milionů komunikačních přenosů na území evropského státu. Na mušce mají telefonáty, textové zprávy z mobilů či chatování. Získaná data putují do centrály NSA včetně údajů o tom, odkud šla a kam. „Spolková vláda musí věc co nejrychleji vysvětlit,“ požaduje po Angele Merkelové její vyzývatel v podzimních všeobecných volbách, sociální demokrat Peer Steinbrück. „Je to zcela nepřijatelné,“ dodal.

Novější informace doplňují předchozí poznatky britského deníku Guardian, že Němci patří – spolu s Číňany, Iráčany a Saúdy – mezi nejostřeji sledované národy. Aféra je pokračováním „špehovacího“ příběhu, který rozpoutal bývalý spolupracovník NSA Edward Snowden.

Detaily mluví o denně zachycených až dvaceti milionech německých telefonátů a deseti milionech internetových spojení. Z Francie uvíznou denně v síti USA jen dva miliony kontaktů. Důvěrná klasifikace ze zámoří staví Spolkovou republiku do kategorie partnerů, ovšem s nálepkou „možný cíl útoku“.

Berlín nyní Washingtonu předhazuje, že je v souvislostech aktuálního dění leda „partnerem třetího řádu“. Znepokojení se ozývá z Bruselu, radikální šéf frakce Zelených v Evropském parlamentu Danile Cohn-Bendit požaduje okamžité přerušení vyjednávání o zóně volného obchodu mezi EU a USA.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.