Školství podle IS: Děti se učí zacházet se zbraněmi a donáší na záškoláky | E15.cz

Školství podle IS: Děti se učí zacházet se zbraněmi a donáší na záškoláky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Radikální organizace Islámský stát (IS) vybojovala v roce 2012 velké části území východosyrské provincie Dajr az-Zaur a postupně tam přebudovala školský systém. Podle materiálu, který zveřejnil server Syria Deeply tam IS zavedl nové osnovy, jejichž obsahem je šířit extremistickou ideologii. Civilisté ale našli cesty, jak IS obejít.

Aby nalákal děti do škol, rozšířil Islámský stát informaci, že učebnice budou vydávány zdarma. Ve skutečnosti ale za ně chtěl po dvou tisících syrských liber (230 korun) s tím, že peníze budou použity na zaplacení dopravy knih z tiskárny v iráckém Mosulu do Sýrie.

Informace o situaci získala organizace, která si říká Spravedlnost pro život v Dajr az-Zauru, které v květnu poskytlo výpovědi několik civilistů z této provincie. Bývalý učitel, který nyní žije v Turecku a který je ve zprávě označen jako M.A., sdělil, že zpočátku měl IS mnoho práce na bojišti, protože musel z provincie vytlačit konkurenční frontu An-Nusra a Syrskou svobodnou armádu. Na školství došlo až pak.

Prvním krokem bylo uzavření škol dívkám. Rodiče byli důrazně upozorněni, že docházka chlapců je povinná. M.A. byl přítomen několika hodinám, v nichž se hoši učili zacházet se zbraněmi. Žáci byli v devítiletém školském systému rozděleni do tří věkových skupin. Výuka má trvat deset měsíců po dvou pololetích.

Islámský stát přejmenoval provincii na Vilájat al-Chajr a učitele Husáma Uvajda pověřil, aby mezi dospívající mládeží najal informátory, jejichž úkolem bude hledat děti, které přestanou do školy chodit. Učitelé museli projít kurzy islámského práva šaría. Autoři zprávy viděli jednu z učebnic, podle níž se učilo v Búkamálu ve třídách pro deseti- až patnáctileté chlapce. Obsahovala fotografie zbraní a je patrné, že IS ze škol učinil náborová střediska.

Islámský stát není schopný zajistit kvalitní výuku, protože najímá jen lidi, kteří souhlasí s jeho ideologií, nikoli nutně profesionály. Na jednom z propagačních materiálů je fotografie popsané školní tabule při výuce „loajálního“ učitele a je na ní vidět, že si dotyčný v hodině arabštiny pletl minulý čas s přítomným.

Příležitosti dětí z Dajr az-Zauru chodit do školy se v minulém roce velmi zúžily, protože se mnoho škol uzavřelo a IS je používá jako kryty před koaličními nálety. Další problém je ekonomický. Rodiny zápasí s nízkými příjmy, takže na živobytí musejí přispívat všichni členové, i děti.

Mnozí učitelé jsou kvůli chudobě nuceni práci ve školách IS nakonec přijmout a rodiče ztrácejí naději na možnost poskytnout dětem kvalitní vzdělání. Našli si ale způsob - učí děti doma, dokážou obelstít inspektory Islámského státu a tajně děti připravit na státní zkoušky.

Domácí výuka je možná pouze ve venkovských oblastech, kde IS nemá na rozdíl od měst takovou kontrolu nad pohybem lidí. „V soukromém domě se sejde 15 žáků a učitel a výuka trvá maximálně hodinu a půl,“ sdělil bývalý ředitel základní školy, který musel post opustit. Jedna žena z Dajr-az-Zauru, která nyní žije v provincii Idlib, řekla, že často děti učí ženy v domácnosti.

„Ten, kdo se neřídí do písmene příkazy IS, nemůže vyjít z domu. Zasahují do všeho, včetně obutí nebo oblékání,“ řekla. Pokud není žena schopna sama poskytnout dětem vzdělání, požádá sousedy nebo příbuzné a snaží se to kompenzovat jiným druhem pomoci.

Obcházení islamistické výuky

Odvážnější učitelé čelí situaci přímo ve školách. Na tabuli napíší verš z koránu a požádají děti, aby si daly na lavici učebnici IS, ale pak učí podle starých osnov, které IS zakazuje. Jedna učitelka řekla, že sama dávala mimo školu soukromé hodiny malým skupinám dětí.

Vláda má v provincii stále pod kontrolu některé oblasti a v nich mohou připravené děti udělat státní zkoušky. IS ale vjezd do těchto míst přísně kontroluje a dostat se přes hlídky ke zkouškám s normálními učebnicemi je těžké. Rodiče proto posílají děti s předstihem do předem pronajatých domů, kde se pak zkoušky konají. Děti se nevracejí hned po zkouškovém dni, aby nevzbuzovaly na kontrolách pozornost. Musejí také ukrýt vysvědčení, aby se vyhnuly zatčení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video