Slováci vybírají nového prezidenta, favoritem je premiér Fico | e15.cz

Slováci vybírají nového prezidenta, favoritem je premiér Fico

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na Slovensku se úderem sedmé hodiny ranní otevřely volební místnosti. Slováci v nich vybírají nového prezidenta, o jejich hlasy se uchází rekordních 14 kandidátů. Největším favoritem je současný levicový premiér a šéf sociálních demokratů Robert Fico, nicméně se očekává, že nástupce Ivana Gašparoviče vzejde až z druhého kola voleb, které proběhne za dva týdny.

Podle průzkumů veřejného mínění totiž žádný z kandidátů v dnes nezíská potřebnou většinu hlasů ke zvolení hlavou státu. Největší šance na postup do druhého kola se dávají Ficovi, jemuž poslední průzkum agentury Focus přisoudil 36 procent hlasů, a podnikatelovi Andreji Kiskovi. Jeho podpořilo 27 procent respondentů.

Další politici si drží velký odstup. Na třetí místo průzkum Focusu řadí osmašedesátiletého herce a bývalého ministra zahraničí Milana Kňažka s 11 procenty, podobnou podporu má i jedenačtyřicetiletý právník a poslanec Radoslav Procházka. Ten byl považován za černého koně voleb.

Robert Fico hlasoval krátce po poledni ve vesnici Veľké Dvorany na západním Slovensku, kde žije jeho matka. „Přistupuji k těmto volbám s velkým respektem. Počkáme, co řeknou lidé, každý výsledek budu samozřejmě akceptovat,“ řekl.

Milionář Kiska se voleb zúčastnil v rodném Popradu. „Doufám, že lidé přijdou volit, šance změnit naše Slovensko je velká. Věřím, že to dobře dopadne,“ citovala slovenská média Kisku.

Kňažkův pesimismus

Ve volební místnosti v jedné ze škol v širším centru slovenské metropole už dopoledne hlasoval i prezidentský kandidát Milan Kňažko. Ke svým šancím na postup do rozhodujícího kola voleb se před novináři vyjádřil spíše pesimisticky.

„Stavím se k tomu velmi skromně a pokorně. Samozřejmě věřím, ale zdaleka to nevidím tak suverénně,“ řekl bývalý politik Kňažko, který byl během sametové revoluce v roce 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických demonstracích v Bratislavě. „Pokud by to nevyšlo, já žiji svůj život mimo politiku už 11 let. Bude mě to mrzet,“ dodal k případnému neúspěchu.

Média burcují Slováky
Slovenský tisk poukázal na důležitost prezidentských voleb a vybídl Slováky, aby se hlasování zúčastnili. „Rozhodněte, kdo bude prezidentem,“ napsal na titulní stránce list Sme. „Prezidentské volby nerozhodují o tom, zda budeme mít rovnou nebo progresivní daň, zda se na školách bude povinně učit angličtina nebo zda bude u nás druhé Švýcarsko. Ale rozhodují, tedy my rozhodujeme o tom, kdo nás bude nejbližších pět let reprezentovat,“ uvedl nejčtenější slovenský list Nový čas.

Volební místnosti se uzavřou dvě hodiny před půlnocí, pak začne statistický úřad zveřejňovat průběžné výsledky hlasování. Ke zvolení prezidentem už v prvním kole by některý z kandidátů musel získat nadpoloviční většinu hlasů všech voličů, tedy i těch, kteří se voleb nezúčastní. V opačném případě se 29. března uskuteční druhé kolo hlasování, do kterého postoupí dva nejúspěšnější kandidáti.

Slovenští voliči rozhodují o hlavě státu od roku 1999, letos jde v pořadí o čtvrtou přímou volbu. Současný prezident Gašparovič je v úřadu už druhé pětileté funkční období, které mu skončí v polovině června. Jako první hlavě slovenského státu se mu podařilo prezidentský úřad obhájit. Gašparovič v letošních volbách nekandiduje, třetí mandát v řadě mu ústava nedovoluje.

Fico je prezidentský favorit, hraje ale vabank

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery