Sonda NASA úspěšně přistála na planetce Bennu. Střílí do ní, aby získala vzorky

Sonda OSIRIS-REx obíhající kolem asteroidu Bennu podle představ výtvarníka z NASA.

Sonda OSIRIS-REx obíhající kolem asteroidu Bennu podle představ výtvarníka z NASA. Zdroj: Reuters

Snímek asteroidu Bennu, který koncem roku 2018 pořídila sonda OSIRIS-REx ze vzdálenosti 24 kilometrů od povrchu.
Příprava sondy OSIRIS-REx v Kennedyho kosmickém středisku na Floridě v roce 2016
Sonda OSIRIS-REx se chystá odebrat vzorky hornin z povrchu asteroidu Bennu. Ztvárnil ji tak výtvarník NASA.
4
Fotogalerie

Kosmické sondě OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír se podařilo přistát na asteroidu Bennu vzdáleném přes tři sta milionů kilometrů od Země. Až následující dny podle agentury AP ukážou, zda se sondě také podařilo odebrat vzorky tamních hornin.

„Nemůžu věřit, že jsme to dokázali,“ prohlásil po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. „Sonda udělala všechno, co měla,“ dodal.

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Mise začala v září 2016 vypuštěním sondy, která pak po dvouleté cestě dorazila k Bennu v prosinci 2018. Od té doby OSIRIS-REx prováděla průzkum tělesa a připravovala se na splnění hlavního úkolu.

Při odběru vzorků se příslušný mechanismus na pět vteřin dotkne Bennu, vystřelí stlačený dusík, čímž na povrchu zvíří materiál, z něhož část sonda odebere, než se opět vzdálí. K dispozici jsou zdroje pro tři takovéto manévry.

Na návrat domů by se OSIRIS-REx měla od Bennu vydat přibližně v polovině příštího roku. Přistání na Zemi NASA naplánovala na 24. září 2023.

Vědci mají o materiál z Bennu velký zájem, neboť jim umožní zjistit, jaké chemické látky a horniny planetka obsahuje. Podobná vesmírná tělesa totiž v dávné minulosti s sebou při dopadu na Zemi přinesla organický materiál, který je nutný pro vznik života.