Sonda Rosetta ukončí dopadem na kometu úspěšnou misi | E15.cz

Sonda Rosetta ukončí dopadem na kometu úspěšnou misi

ČTK

Sonda Evropské vesmírné agentury (ESA) Rosetta dnes brzy odpoledne zakončí svou úspěšnou dlouhou misi v hlubokém vesmíru kontrolovaným sestupem na povrch komety Čurjumov-Gerasimenko. ESA předpokládá, že aparát na kometu dosedne či dopadne nedlouho po poledni SELČ.

Rosetta se vydala na cestu v březnu 2004 a ke svému cíli dorazila po deset let trvající pouti. Jejím úkolem bylo kometu s katalogovým číslem 67P zevrubně prozkoumat, včetně vnitřní struktury, a pomoci vědcům poodhalit tajemství vzniku Sluneční soustavy před 4,6 miliardy let. K tomu byla také sonda vybavena robotickým modulem Philae, který na kometě přistál v listopadu 2014.

Přistání ale nebylo ideální a modul na Zemi vyslal jen několik sérií dat, která nicméně podle vědců byla i tak velmi důležitá a užitečná. Poloha přístroje na povrchu komety zůstala vědcům celou dobu neznámá, až do začátku září, kdy se na záběrech pořízených kamerou umístěnou na Rosettě podařilo Philae rozeznat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.