Studie: Hospodářská krize přerušila nárůst porodnosti | e15.cz

Studie: Hospodářská krize přerušila nárůst porodnosti

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jiri Kotatko

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hospodářská krize a rostoucí nezaměstnanost v Evropě podle německého Institutu Maxe Plancka pro demografický výzkum měly většinou za následek pokles porodnosti. Nejvíce patrné je to u zemí z jihu Evropy, jako je Španělsko. V zemích, kde do té doby porodnost rostla, se trend zastavil, píšou experti v časopise Demographic Research. Týká se to i České republiky.

V uplynulých deseti letech se v Evropě narodilo méně dětí kvůli krizi, uvedl institut sídlící v Rostocku. Průměrný počet dětí na jednu ženu klesal ve 28 sledovaných státech tím výrazněji, čím více vzrostla míra nezaměstnanosti.

Obzvlášť zřetelné je to ve Španělsku, kde ještě počátkem tisíciletí připadalo v průměru 1,24 dítěte na jednu ženu. V roce 2008 už to bylo 1,47 dítěte. Ovšem v roce 2009, kdy už byly znát hospodářské problémy, se počet dětí na jednu ženu opět snížil a dosáhl 1,40. V roce 2011 byl ještě nižší a činil 1,36 dítěte na jednu ženu.

Podobná situace je v Maďarsku, Irsku a Lotyšsku. Hlavně lidé mladší 25 let při rostoucí nezaměstnanosti odkládají rodičovství a zakládání rodin, protože se nemohou uchytit na trhu práce.

Zda a jak hospodářské podmínky ovlivňují počet nově narozených dětí, je podle německých sociologů jednou z velkých nezodpovězených otázek demografického výzkumu. Studie ale ukazuje, že přinejmenším pro dnešní Evropu platí, že míra nezaměstnanosti se jednoznačně promítá do připravenosti mít dítě, říká Kreyenfeldová. Pokud míra nezaměstnanosti vzroste o procento, klesá porodnost u žen ve věku 20 až 24 let o zhruba 0,1 procenta, na jihu Evropy dokonce o 0,3 procenta.

V České republice, Polsku, Velké Británii nebo Itálii krize podle studie jen zastavila trend rostoucí míry porodnosti. V dalších zemích, jako jsou Rusko, Litva, Německo, Rakousko a Švýcarsko, se ale krize na porodnosti projevila jen slabě, nebo vůbec.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video