Styď se! Tisíce lidí v Londýně protestovaly proti kroku premiéra Johnsona | E15.cz

Styď se! Tisíce lidí v Londýně protestovaly proti kroku premiéra Johnsona

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V Británii protestovaly tisíce lidí proti rozhodnutí premiéra Borise Johnsona, který tento týden ohlásil několikatýdenní přerušení práce britského parlamentu před termínem brexitu, tedy před 31. říjnem. Demonstranti se shromáždili nedaleko Johnsonova sídla v Downing Street 10 v centru Londýna, ale například i v Belfastu, Yorku a v dalších městech.

V britské metropoli se sešlo asi 10 tisíc protestujících, kteří vykřikovali hesla jako "Borisi Johnsone, styď se!". Někteří drželi transparenty s nápisem "Zastavte puč!" poukazujícím na to, že považují premiérův krok za ohrožení demokracie. Podle organizátorů se měly protesty uskutečnit na více než 30 místech po celé Anglii, Skotsku, ve Walesu i v Severním Irsku.

Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn vyzval stoupence strany, aby se protestů zúčastnili ve velkém. Tisícům přítomných na shromáždění ve skotském Glasgow řekl, že vzkaz Johnsonovi je jednoduchý: "V žádném případě. Je to náš parlament." Johnson, který se stal premiérem po hlasování konzervativců, nikoli po parlamentních volbách, nemá podle Corbyna mandát k přerušení práce parlamentu či k tomu, aby nechal zemi odejít z Evropské unie bez dohody.

V západoanglickém Exeteru se demonstrace zúčastnila i 55letá lékárnice Bridie Waltonová, která prohlásila, že šlo o její vůbec první demonstraci v životě. "Nikdo nehlasoval pro diktaturu," svěřila se agentuře AP a odsoudila přerušení práce parlamentu.

Johnson vyvolal na domácí politické scéně pobouření, když oznámil několikatýdenní přerušení práce britského parlamentu před termínem brexitu. Jeho kritici se snaží tento krok zvrátit soudní cestou, například soud ve skotském Edinburghu ale odmítl předběžně zakázat zablokování parlamentu.

Královna Alžběta II. ve středu na doporučení předsedy vlády nařídila, aby byla ve druhém zářijovém týdnu ukončena aktuální parlamentní schůze, přičemž nová má začít 14. října. Na konci října má Británie vystoupit z EU, ať už s brexitovou dohodou, nebo bez ní, a nařízená parlamentní pauza tedy značně omezí zákonodárcům prostor na to, aby do brexitového procesu zasáhli. Řada poslanců ale dává najevo odhodlání konat, jakmile se sejdou po letní přestávce, což bude v úterý 3. září.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video