Sulík: Slovenské pravici se nejspíš nepodaří sestavit vládu | E15.cz

Sulík: Slovenské pravici se nejspíš nepodaří sestavit vládu

Sulík: Slovenské pravici se nejspíš nepodaří sestavit vládu
Šéf slovenské strany Svoboda a solidarita (SaS) Richard Sulík
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Nejsilnější slovenská pravicová strana Svoboda a solidarita (SaS), která zahájila vlastní neoficiální jednání o vytvoření vlády, oznámila, že šance na vznik pravicového kabinetu po nedávných parlamentních volbách je velmi nízká. Předseda SaS Richard Sulík tak reagoval na rozhodnutí dvou stran pravého středu, které o víkendu změnily svůj předchozí odmítavý postoj k povolebním jednáním s vládními sociálními demokraty Roberta Fica.

„V tomto okamžiku je šance na vznik slušné pravicové vlády mimořádně nízká. Pro nynějšek máme za to, že Robert Fico svého pověření využije a vládu představí,“ řekl Sulík.

Předseda SaS zároveň oznámil, že nadále bude vykonávat mandát poslance Evropského parlamentu. To znamená, že se nestane poslancem slovenské sněmovny, za kterého byl v parlamentních volbách zvolen. Současný výkon obou mandátů slovenská ústava nedovoluje.

Vytvoření široké pravicové koalice o víkendu odmítla nacionalistická Slovenská národní strana (SNS), která sehrává klíčovou roli při sestavování nové vlády. Bez podpory SNS by pět dalších stran pravého středu pod vedením SaS nemělo ve sněmovně potřebnou většinu.

Otočka malých stran

SNS se zároveň přiklonila k jednáním s vládním Směrem-SD. Krátce na to otočily strany pravého středu Síť a Most-Híd a již o víkendu se jejich zástupci setkali s Ficem. Po schůzkách shodně tvrdili, že dalším rozhovorům nic nebrání.

Směr-SD, SNS, Most-Híd a Síť získaly ve volbách 85 křesel ve 150členné sněmovně. Strana Síť, která byla před volbami označována za hlavního vyzývatele vládního Směru-SD a nakonec jen těsně překročila pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny, ale čelí kvůli jednáním se Směrem-SD vnitrostranickému rozkolu.

Už tři z deseti zvolených poslanců Sítě oznámili, že v případě spolupráce strany se Směrem-SD řady Sítě opustí. I v takovém případě by ale zmiňovaná čtyřkoalice měla v Národní radě pohodlnou většinu.

Fico ohrožuje pověst

Podle Sulíka by v případě odchodu dalších poslanců nemusela být formující se koalice stabilní. „Od Roberta Fica neočekávám velkou změnu jeho chování. Za poslední čtyři roky jeho vládnutí bylo medializovaných více než 150 korupčních kauz,“ prohlásil Sulík, podle něhož se nakonec může stát, že určitý počet poslanců si řekne, že podpora Fica jim nestojí za riziko ztráty vlastní pověsti.

Most-Híd a Síť v uplynulém období spolu s dalšími opozičními stranami kritizovaly Ficovu jednobarevnou vládu za různé přešlapy a aféry. Zmiňované dvě strany se před volbami ale nevymezily vůči Směru-SD tak výrazně jako to udělaly SaS a uskupení Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti-NOVA, které překvapivě skončily ve volbách hned za vítězným Směrem-SD.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud