Tchaj-wan ignoruje nové volání Pekingu po sjednocení

Tchaj-wan včera zopakoval své tři „ne“, jejichž autorem je nynější prezident Ma Jing-ťiou stojící v čele země od roku 2008. Konkrétně se jedná o „ne“ sjednocení, „ne“ vyhlašování nezávislosti a „ne“ použití síly. Tato politika nejlépe vystihuje pozici současné administrativy vládnoucí strany Kuomintang. Jejím hlavním smyslem je zachování nynějšího status quo, kdy Tchaj-wan sám rozhoduje o vlastních záležitostech bez vměšování Pekingu a na straně druhé neprovokuje pevninu zbytečnými gesty o prohlašování nezávislosti. Tu si užívá tak jako tak. Vlastními silami zajišťuje obranu země a v rámci možností rozvíjí zahraniční vztahy.
Samotný ostrov, souostroví Penghu, Kinmen, Matsu a několik dalších ostrovů spravuje od roku 1949 vláda Čínské republiky (ROC) a to nezávisle na Pekingu. Čelí nicméně tlaku ze strany Číny a to i na mezinárodní scéně. Tchaj-wan má v nynější době uzavřeny diplomatické styky s 23 zeměmi světa, přičemž z Evropy je to pouze Vatikán. Nicméně je členem 32 mezivládních organizací včetně WTO, APEC a Asijské rozvojové banky. ROC má také statut pozorovatele ve dvaceti mezinárodních organizacích včetně Světového zdravotnického shromáždění, OECD, Evropské banky pro obnovu a rozvoj.
Prezident Ma zvažoval podle vlastních slov v loňském roce podepsání mírové dohody s Pekingem, když v rámci zlepšování vztahů s pevninou pracoval na své vizi „zlatého desetiletí“. Nicméně od tohoto kroku upustil. Byl nucen vzít v úvahu fakt, že mnozí obyvatelé Tchaj- wanu vyjádřili nad smyslem podobného kroku pochybnosti. Podle něj v zemi stále existuje prostor k diskuzi týkající se tohoto citlivého tématu. Opoziční Demokratická pokroková strana (DPP) se domnívá, že čínský prezident Chu neřekl včera ve svém projevu nic nového. Pouze zopakoval již známou pozici Pekingu, který stále považuje Tchaj-wan za svoji, i když neposlušnou provincii.
„Tchaj-wan je suverénní a nezávislá země. Rozdíl mezi Tchaj-wanem a Čínou a stejně tak veřejným míněním většiny obyvatel na Tchaj-wanu je politická realita, kterou Peking nemůže obcházet,“ řekl včera v Rotary klubu v Taipei šéf strany DPP Su Tseng-chang.
Poslanec Hsu Chung-hsin reprezentující Unii Solidarity doporučuje do budoucna sledovat další kroky Si ťing-pchinga, nového generálního tajemníka Komunistické strany Číny a pravděpodobného příštího prezidenta země. Si je známý jako jeden z nejlepších znalců čínsko-tchajwanských vztahů mezi vedoucími politiky v Pekingu. První také přišel s nápadem „unifikace“ a to prostřednictvím byznysu a obchodu.