Texas chce zpět své zlato, ochrání podle něj banky v případě krize | E15.cz

Texas chce zpět své zlato, ochrání podle něj banky v případě krize

vrb, ČTK

Texas chce dostat domů své zlato uložené ve federálních trezorech v New Yorku. Texaští zákonodárci připravují příslušný zákon a takový krok osobně podpořil tamní guvernér Rick Perry. "Spousta útoků vkladatelů na banky a podobných věcí se děje proto, že lidé dostanou strach, že není nic, co by jejich peníze krylo," řekl k tomu republikánský zákonodárce Giovanni Capriglione. "Vlastní zlato by tak podle mě léčilo problém ještě předtím, než nastane," dodal.

Capriglione navrhl zákon, který by ustavil depozitář texaského zlata v podobě státem založené banky. Ta by uchovávala zlaté pruty v hodnotě zhruba jedné miliardy dolarů (asi 20 miliard korun. Ty oficiálně patří společnosti University of Texas Investment Management Company (UTIMCO) a nyní jsou uschovány v newyorské pobočce Federálního rezervního systému), píše list The Texas Tribune.

Návrat texaského zlata také bývalý texaský kongresman a jeden z loňských kandidátů na prezidenta v republikánských primárkách Ron Paul, který je zastáncem zlatého standardu, opakovaně poukazoval na nutnost zajistit státu dostupné rezervy zlata.

Capriglione řekl, že v navrhovaném zákoně nejde o to, aby se Texas připravoval na zlatý standard, který USA definitivně opustily počátkem 70. let. Vlastní úschovna zlata by podle něj získala Texasu reputaci bezpečného místa v případě domácí nebo mezinárodní dluhové a finanční krize.

Své zlato z New Yorku a Paříže se nyní chystá přesunout domů Německo, jehož zlaté pruty a cihly jsou z bezpečnostně-strategických důvodů v zahraničí od studené války. Němci se pro návrat zlata rozhodli po loňské veřejné debatě o rezervách a parlamentním sporu o to, zda Bundesbanka má o svých rezervách v zahraničí skutečně přehled a zda je má pod kontrolou. V Německu se mimo jiné objevily spekulace, že jeho zlato v USA někam zmizelo, anebo že je nahradila méně kvalitní slitina.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.