The Independent: Referendum o setrvání Británie v EU bude v červnu 2016
Dnešní zprávu listu The Independent odmítla mluvčí premiérovy kanceláře komentovat.
Britská vláda na svém portálu v minulých dnech sdělila, že předala volební komisi a oběma komorám parlamentu návrh pravidel, za jakých by se referendum k EU mělo uskutečnit. „Chceme konzultovat návrh s volební komisí přes léto a uvítáme názory, které v této době vyjádří zákonodárci,“ cituje portál konzervativního poslance a spoluautora návrhu Davida Lidingtona.
Cameron nechce, aby se hlasovalo ve stejný termín jako ve Francii a Německu
Hlavním důvodem pro uspíšení referenda je podle The Independent to, že Cameron nechce, aby se toto důležité hlasování uskutečnilo v roce, kdy se konají významné volby také ve Francii a Německu. Francouzský deník Le Monde usoudil, že Cameron chce referendum dříve asi i z důvodu současné řecké krize a možnosti, že Řecko opustí eurozónu.
Francouzský konzervativní deník Le Figaro považuje údajné termíny referenda a jeho vyhlášení za „velmi pravděpodobné“. Cameron tak podle listu doufá, že tím dotlačí své evropské partnery k rychlým ústupkům vůči Londýnu.
Článek britského listu vyšel v době, kdy britský ministr financí George Osborne zahajuje návštěvu Paříže, kde bude usilovat o francouzskou podporu reformám EU, kterými Londýn podmiňuje svou podporu členství země v unii. „Referendum v Británii je příležitost pro reformy celé EU,“ uvede ve Francii Osborne v projevu, jehož úryvky Britové podle AFP předem zveřejnily.
Podmínky členstvý VB v EU
Cameron a jeho konzervativci na počátku května nečekaně jasně vyhráli britské parlamentní volby se slibem vyjednat s evropskými partnery pro Británii nové podmínky jejího členství v EU a následně uspořádat o členství Británie v takto reformované unii do konce roku 2017 referendum.
Britský premiér chce dosáhnout toho, aby pro Británii neplatila teze z Lisabonské smlouvy o budování „stále těsnější unie“. Cameron rovněž žádá omezení sociálních výhod pro lidi, kteří z jiných členských zemí unie přijíždějí za prací do Británie, a ochranu zájmů těch členských zemí, které jsou v Evropské unii, ale nehodlají se stát členy eurozóny. Některé požadavky Londýna jsou například pro Paříž a Berlín prý nepřijatelné.