Tři z teroristů byli bratři. Jeden z kompliců stále uniká

Mše za obětí pařížských útoků v katedrále Notre Dame

Mše za obětí pařížských útoků v katedrále Notre Dame Zdroj: ctk/ap

V Hradci Králové se nad silničním okruhem u vysokoškolských kolejí objevil nápis We hold with Paris (Jsem s Paříží) jako výraz solidarity s francouzskou metropolí po pátečních teroristických útocích.
Lidé přinášejí květiny a další upomínkové předměty na msta útoků
2
Fotogalerie
Tři z atentátníků, kteří útočili v pátek v Paříži, byli Francouzi a dva z nich žili v Bruselu. Vyplývá to z vyšetřování útoků, při nichž přišlo o život 129 lidí. Všichni tři atentátníci byli mezi sedmi útočníky, kteří při akci zemřeli. Francouzští vyšetřovatelé zatím identifikovali tři sebevražedné útočníky. Jedním z nich je Omar Ismail Mostefai a dalším je zatím nejmenovaný Francouz či Belgičan, jenž stejně jako Motefai útočil v koncertním sále Bataclan. Podle AFP byli tři z teroristů bratři.

Francouzská policie mezitím vyhlásila pátrání po údajném komplici teroristů, 26letém bruselském rodákovi Salahu Abdeslamovi a zveřejnila jeho fotografii.

údajný komplic teroristů, bruselský rodák Salah Abdeslamúdajný komplic teroristů, bruselský rodák Salah Abdeslam | ctk/AP

Podle belgických zdrojů bude útoky vyšetřovat společný francouzsko-belgický tým a francouzští vyšetřovatelé už dorazili do Bruselu. Jeden z útočníků žil v bruselské čtvrti Molenbeek považované za centrum náboženských extremistů, kteří se připojují k radikálům v Sýrii. Ve Francii bylo zadrženo sedm osob z Mostefaiova okolí, v Belgii bylo zadrženo rovněž sedm lidí.

Devětadvacetiletý Francouz Omar Ismail Mostefai byl identifikován podle prstu, který byl nalezen v koncertním středisku Bataclan. Ve Francii bylo zadrženo sedm osob z jeho okolí. Mezi nimi jsou jeho otec a bratr a zatím neidentifikovaná žena. Starší bratr identifikovaného útočníka se na policii přihlásil dobrovolně, rodina se distancuje jak od činu, tak od Mostefaie.

Moment, kdy se klubem Bataclan rozlehla střelba

Ze sobotního vyjádření pařížského prokurátora lze dovodit, že Mostefai měl dlouhodobě problémy se zákonem. V trestním rejstříku má osm záznamů z let 2004 až 2010, nikdy ale nebyl ve vězení.

Našla se nejméně dvě auta atentátníků. Ve voze Seat Leonu, který byl nalezen dnes na pařížském předměstí Montreuil, byly tři automatické zbraně a plné i vyprázdněné zásobníky. Další vůz Volkswagen Polo zůstal zaparkovaný před sálem Bataclan.

Mostefai, který žil na pařížském předměstí Courcouronnes, byl jedním z mužů, kteří spáchali sebevražedný atentát namířený proti návštěvníkům rockového koncertu v centru Bataclan. Jak uvedl list The Washington Post, dva z bratrů se jmenovali Ibrahim a Salah Abdeslam, byli francouzští občané a žili v Belgii. Jeden z nich byl sebevražedný útočník, druhý pomáhal s logistikou. Další z útočníků se jmenoval Bilal Hadfi, také žil v Belgii a v minulosti bojoval v Sýrii po boku Islámského státu.

Jedna skupina možná uprchla

Kolik jich bylo, není jasné. Policie předpokládá, že útočili ve třech skupinách a že jedné se možná podařilo uprchnout. Sleduje se hlavně belgická stopa. V Belgii už bylo zatčeno od soboty ve dvou akcích pět lidí.

Policejní zdroj řekl agentuře AFP, že prvořadým úkolem policie je nyní identifikovat i ostatní atentátníky. Kolik jich přesně bylo, není jasné. Policie předpokládá, že útočili ve třech skupinách a že jedné se možná podařilo uprchnout. Sleduje se hlavně belgická stopa, protože automobily byly zapůjčeny v Belgii.

V autě z Montreuil byla zřejmě jedna útočící skupina, která v pátek střílela do hostů v kavárnách a restauracích. Vyšetřovatelé se domnívají, že tato skupina po útocích vyjela z Paříže. Opuštěný automobil také znamená, že atentátníci si zřejmě auto vyměnili a pokračovali v útěku, možná do Belgie.

V Molenbeeku bylo podle starostky čtvrti Françoise Schepmansové zadrženo pět lidí. Jeden z nich je bratr muže, který vypůjčil auto, které atentátníci nechali před Bataclanem. „Tento muž je znám, protože se snažil odjet do Sýrie. Policie ho zná také v souvislosti s drogami a držením zbraní a pátrá po něm,“ řekla starostka.

Francouzská policie vyhlásila pátrání po podezřelém Salahu Abdeslamovi. Podle policie se narodil v roce 1989 v Bruselu. Policie žádá občany o pomoc, varuje, že muž je nebezpečný a nabádá, aby se lidé proti němu nesnažili zasáhnout sami. Podle médií jde zjevně právě o třetího z francouzských bratrů pocházejících z Bruselu.

Falešný syrský pas

Srbské ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že jiný údajný atentátník, který se prokazoval syrským pasem nalezeným u stadionu Stade de France, dorazil 7. října do Srbska přechodem Preševo na hranici s Makedonií a požádala o azyl. Jde prý o tutéž osobu zaregistrovanou 3. října v Řecku a podle ministerstva nešlo o člověka hledaného Interpolem.

Atény dnes zveřejnily fotografii muže a identitu Syřana narozeného v roce 1990 v Idlibu. Jmenuje se Ahmad Almuhammad a 3. října připluv v člunu s 198 uprchlíky na řecký ostrov Leros, potvrdil dnes ministr pro migraci Ioannis Muzalas.

Na stadionu byl nalezen také egyptský pas a spekulovalo se, že mohl patřit dalšímu atentátníkovi. Egyptský velvyslanec v Paříži ale řekl, že patřil jedné z obětí. Byl to prý fotbalový fanoušek, který byl při útoku těžce zraněn.

Z Německa přišla zpráva, že Černohorec zatčený v Bavorsku s výbušninami a zbraněmi v autě nechce spolupracovat s vyšetřovateli. Měl v autě také jednu pařížskou adresu, ale k tomu řekl, že se tam chystal navštívit Eiffelovu věž. Ke zbraním stejně jako i k útokům odmítl vypovídat.