Trump byl převezen do nemocnice, lékaři mu podávají remdesivir
Americký prezident Donald Trump byl v noci na dnešek (v pátek večer místního času) převezen do vojenské nemocnice poté, co se u něj ve čtvrtek potvrdil koronavirus. Lékař Bílého domu oznámil, že Trump začal brát lék remdesivir, ale že nepotřebuje kyslíkovou podporu, informovala dnes agentura Reuters. Trump ráno z nemocnice na twitteru napsal, že se cítí dobře.
„Mám se dobře, myslím! Děkuji všem. S láskou!!,“ napsal na twitteru Trump. Už po převozu do nemocnice zveřejnil na twitteru video, natočené krátce předtím, na němž řekl, že je mu velmi dobře. „Chci všem poděkovat za obrovskou podporu,“ řekl Trump na videu. „Myslím, že je mi velmi dobře,“ dodal Trump.
Lékaři Trumpovi v pátek doporučili strávit „pár dní v nemocnici z preventivních důvodů“. Do vrtulníku, který Trumpa do vojenské nemocnice Waltera Reeda v Bethesdě nedaleko Washingtonu přepravil, došel prezident sám v obleku a s roušku na obličeji. Zamával přitom novinářům, aniž by se zastavil a něco jim řekl. Podle agentury AP má Trump v nemocnici apartmá vybavené tak, aby mohl dál vykonávat prezidentský úřad.
V pátek večer místního času Trumpův lékař oznámil, že prezident je unavený, ale v dobré náladě, a že mu byl podán experimentální lék vyvinutý farmaceutickou společností Regeneron, u něhož se prokázaly dobré výsledky v klinických studiích u menšího počtu pacientů. Podle Conleyho dostává Trump i zinek, vitamín D, aspirin, famotidin a melatonin.
Později Conley oznámil, že Trump nepotřebuje podpůrný kyslík, ale že po konzultaci se specialisty u něj zvolili léčbu remdesivirem a že už dostal první dávku tohoto léku. Remdesivir vyvinul tým americké firmy Gilead Sciences vedený Čechem Tomášem Cihlářem původně na nemoc ebolu. Podle letošních studií ale preparát pomáhá i při léčbě nemoci COVID-19, léčí se jím i pacienti v Česku.
Jak vážná je situace v případě amerického prezidenta, ovšem není z oficiálních prohlášení jasné. Vzhledem k jeho vysokému věku je u Trumpa vyšší riziko vážnějších důsledků nákazy, dalším nepříznivým faktorem je jeho nadváha, uvádí AP.
Americká média zároveň hledají odpovědi i na další otázky, jako je například ta, jak se mohl koronavirus začít šířit v „bublině“ okolo jednoho z nejmocnějších mužů planety. Před Trumpovým pozitivním testem se nákaza potvrdila u jeho poradkyně Hope Hicksové, později obdrželi špatnou zprávu také šéf prezidentova volebního štábu Bill Stepien a bývalá Trumpova mluvčí Kellyanne Conwayová. Pozitivní test v pátek oznámili i republikánští senátoři Mike Lee a Thom Tillis, kteří se před týdnem účastnili ceremoniálu při nominaci soudkyně Amy Coneyové Barrettové na uvolněné místo při americkém nejvyšším soudu.
Právě tato akce je zmiňována jako možný zlomový bod, pokud jde o šíření koronaviru v prezidentově okolí. Hosté se minulou sobotu pohybovali na zahradě Bílého domu, ale i uvnitř něj, přičemž mnozí nepoužívali roušky. Mezi přítomnými byl i ředitel soukromé vysoké školy University of Notre Dame John Jenkins, u něhož se v pátek rovněž potvrdila infekce.