Trump: Němci jsou velmi špatní. Mají obchodní přebytek | e15.cz

Trump: Němci jsou velmi špatní. Mají obchodní přebytek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký prezident Donald Trump na čtvrtečním setkání s představiteli Evropské unie označil Němce za "velmi špatné" kvůli jejich vysokému obchodnímu přebytku. 

Informaci německého časopisu Der Spiegel  potvrdil ekonomický poradce Bílého domu Gary Cohn. Dodal ale, že Trump nemá problém s Německem jako zemí ani s jeho obyvateli.

"Němci jsou špatní, velmi špatní," uvedl podle listu Trump. "Podívejte se na ty miliony aut, která v USA prodávají. Strašlivé. Zastavíme to," řekl prý rovněž. Podle Cohna ale na schůzce s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem Trump dokonce zdůraznil, že jeho otec měl německé kořeny.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes označil zprávy německých médií za přehnané. "(Trump) neřekl, že se Němci chovají špatně," prohlásil. "Nebyl vůbec agresivní, tak či tak jsme se postavili na obranu Německa," dodal. Trumpův mluvčí Sean Spicer uvedl, že americký prezident má k Německu "ohromný respekt" a na schůzce si stěžoval pouze na nekalé obchodní praktiky.

Juncker, který sám ovládá několik jazyků včetně němčiny a angličtiny, se domnívá, že problém vznikl překladem: "To se musí upřesnit. Já sám jak známo nejsem odborník na angličtinu, ale: "bad" neznamená "böse" (zlý), stačí je přeložit jako "schlecht" (špatný)." Spiegel ale Trumpův výrok přeložil právě silnějším výrazem "böse".

Trump již delší dobu vyjadřuje nespokojenost kvůli vysokému obchodnímu přebytku Německa. V lednu varoval, že uvalí dovozní clo 35 procent na automobily, které hodlá německá automobilka BMW vyrábět v nové továrně v Mexiku a exportovat do Spojených států. Vysokým dovozním clem hrozil i dalším automobilkám.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video