Turecko přestaví tajnou službu, Erdogan se při puči jejímu šéfovi nedovolal | E15.cz

Turecko přestaví tajnou službu, Erdogan se při puči jejímu šéfovi nedovolal

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecko hodlá po nezdařeném pokusu o převrat z minulého týdne provést dalekosáhlé změny v organizaci tajných služeb, řekl dnes televizní stanici NTV vicepremiér Nurettin Canikli. Zřízení speciálních soudů pro pučisty se podle ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga nechystá, procesy se stovkami podezřelých budou vést obecné soudy nejspíše v Ankaře. Zatýkání lidí podezřelých z napojení na organizátory převratu bude dál pokračovat, uvedl dnes premiér Binali Yildirim.

Reorganizace tajné služby MÍT je podle vicepremiéra potřebná zejména proto, že před pokusem o převrat neměla dostatečné informace. O selhání rozvědky hovořil ve čtvrtek i prezident Recep Tayyip Erdogan, který tvrdí, že se během událostí z 15. července pokoušel neúspěšně dovolat šéfovi MÍT Hakanu Fidanovi, ten ale na jeho telefonáty nereagoval.

Kvůli puči skončilo během uplynulého týdne ve vazbě na 10 400 lidí, na tisíce se počítá i množství zatčených. Vzhledem k výjimečnému stavu, který v zemi začal platit ve čtvrtek, je nyní úřady mohou bez obvinění zadržovat nikoli jeden až dva dny jako za normálních okolností, ale až týden.

Podle ministra Bozdaga se prý ale není třeba obávat, že by v Turecku probíhal „hon na čarodějnice“ a že by turecké orgány perzekvovaly nevinné. „Každý může takové obavy mít. I já je mám… ale ten proces skončí tak, že se rozliší vinní od nevinných,“ zdůraznil v rozhovoru pro stanici CNN Türk.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert naopak dnes vyjádřil znepokojení nad zprávami, že zatčení kvůli převratu musí v Turecku čelit špatnému zacházení. „Pokud vidíte v televizi či na fotografiích obviněné se zjevnými stopami fyzického násilí, vyplývají z toho znepokojující otázky,“ řekl mluvčí.

Podle premiéra Yildirima budou turecké úřady dál pokračovat v čistkách a zatýkání, aby se tak zabránilo stále existujícímu riziku, že se někdo o převrat pokusí znovu. Podle posledních údajů agentury Anadolu zatím kvůli puči přišlo o práci přes 44 tisíc státních zaměstnanců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video