Tusk: EU chce vyhovět Británii, omezení pohybu osob je ale tabu | E15.cz

Tusk: EU chce vyhovět Británii, omezení pohybu osob je ale tabu

Donald Tusk
Donald Tusk
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezi zeměmi Evropské unie panuje silná vůle vyhovět reformním požadavkům Británie, členské státy ale nejsou zajedno v postoji k návrhu Londýna omezit migraci do Británie z ostatních částí EU. Uvedl to předseda Evropské rady Donald Tusk v dopise lídrům členských zemí. Tusk nicméně věří, že v únoru lze s Británií dosáhnout konečné dohody. Britský premiér David Cameron ochotu k dohodě vítá, v otázce sociálních dávek ale ustoupit nechce.

Ze čtyř hlavních oblastí návrhů Británie vidí Tusk možnou dohodu ohledně měnové politiky, hospodářské soutěže a státní svrchovanosti. „Čtvrtý koš o sociálních dávkách a volném pohybu osob je nejcitlivější. Bude vyžadovat důkladnou politickou diskusi na naší prosincové schůzce,“ poznamenal Tusk. Není podle něj totiž shoda na požadavku Londýna, aby lidé přicházející na britské ostrovy z jiných zemí EU měli nárok na sociální dávky až poté, co budou v Británii čtyři roky žít a přispívat do sociálního systému.

„Naším cílem je najít řešení, které vyjde vstříc očekáváním britského premiéra a současně zpevní základy, na kterých byla EU postavena,“ napsal bývalý polský premiér Tusk v dopise adresovaném do metropolí unijních zemí před nadcházejícím summitem EU. Tomu bude z titulu své funkce předsedat právě Tusk, označovaný někdy za prezidenta EU.

Ohrožující nejistota

Tusk zdůraznil, že je nezbytně nutné najít dohodu s Cameronem. „Nejistota ohledně budoucnosti Británie v Evropské unii je destabilizačním faktorem. Proto musíme najít způsob, jak co nejrychleji odpovědět obavám Británie,“ vyzval předseda Evropské rady nejvyšší představitele unijních zemí.

„Prosincový summit EU by měl odpovědět na všechny politické polemiky ve vztahu k procesu (kolem Británie). Po důkladné politické diskusi bychom měli být s to připravit konkrétní návrh ke konečnému přijetí v únoru (2016),“ napsal Tusk.

Cameron neustoupí

Britský ministerský předseda uvítal náznak, že v EU existuje silná vůle dosáhnout s Británií dohody. Bude však nadále prosazovat čtyřletý odklad pro zahájení výplaty sociálních dávek přistěhovalcům z ostatních zemí EU, řekl podle agentury Reuters premiérův mluvčí.

Cameron slíbil britským voličům uspořádat do konce roku 2017 referendum o dalším členství země v EU. Varoval, že bez reforem, které by přiblížily evropskou integraci představám Británie, hrozí odchod jeho země z unie. To by podle části analytiků EU velmi poškodilo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video