Tusk: Lídři zemí EU jsou po brexitu odhodláni udržet jednotu | E15.cz

Tusk: Lídři zemí EU jsou po brexitu odhodláni udržet jednotu

Donal Tusk
Donal Tusk
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Premiéři a prezidenti zemí Evropské unie jsou po britském rozhodnutí opustit EU odhodláni udržet jednotu ostatních států evropského bloku. V první reakci na čtvrteční britské referendum o EU to dnes řekl předseda Evropské rady Donald Tusk. Lídrům 27 států navrhl, aby o proceduře britského odchodu neformálně diskutovali už příští úterý na okraj červnového summitu unie.

„Unie je pro nás rámcem naší společné budoucnosti,“ prohlásil Tusk s tím, že šéfové států a vlád sedmadvaceti pokračujících členských zemí by měli začít „se širší reflexí o budoucnosti naší unie“.

Šéf vrcholných unijních schůzek také zdůraznil, že až do formálního britského odchodu z EU budou pro Británii a v Británii platit práva i závazky plynoucí z unijního práva. Nebude právní vakuum, uvedl Tusk.

Skrývat podle něj není možné fakt, že v Bruselu si přáli jiný výsledek hlasování. Britové se pro odchod z EU rozhodli v poměru 51,9 procenta ke 48,1 procenta.

„Jsem si plně vědom toho, jak vážný a dokonce dramatický je tento moment politicky. A nelze předpovědět všechny politické důsledky tohoto vývoje, zvláště pro Velkou Británii,“ upozornil šéf unijních summitů. Je to podle něj historická chvíle, ale zároveň rozhodně ne chvíle na hysterické reakce. Proto dnes Tusk ujišťoval, že EU je připravena také na tento „negativní scénář“ s tím, že unie není jen „projekt do dobrého počasí“. S premiéry a prezidenty unijních zemí prý o možnosti brexitu diskutoval už v minulých dnech. Způsob, jak může Británii unii opustit, je popsán v unijních smlouvách, připomněl také.

Tuska dnes dopoledne kvůli vývoji čeká jednání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, šéfem europarlamentu Martinem Schulzem a premiérem předsednického Nizozemska Markem Ruttem. „Co tě nezabije, to tě posílí,“ uzavřel Tusk.

Rakouský ministr zahraničí nevylučuje dominový efekt brexitu
Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz nevylučuje, že vystoupení Británie z Evropské unie vyvolá dominový efekt, a požaduje evropské reformy. Zároveň je přesvědčen, že EU brexit přežije.
Rakouskému rozhlasu dnes Kurz k nutným reformám řekl, že když z osmadvacítky odchází jeden z největších členských států, tak „nemůže zůstat kámen na kameni“.
Rakousko dlouhodobě podporovalo setrvání Británie v osmadvacítce, Britové se ale nakonec jasněji, než se očekávalo, vyslovili pro brexit.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video