U Tuniska utonulo 43 migrantů, námořnictvo zachránilo 84 dalších | E15.cz

U Tuniska utonulo 43 migrantů, námořnictvo zachránilo 84 dalších

Migranti míří z Afriky především do Itálie a Španělska (ilustrační foto)
Migranti míří z Afriky především do Itálie a Španělska (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

U Tuniska se utopilo nejméně 43 migrantů, kteří se chtěli dostat z Afriky do Itálie. Zachránit se podařilo 84 lidí. S odvoláním na tuniský Červený půlměsíc o tom dnes informovala agentura Reuters.

Loď s migranty z Egypta, Súdánu, Eritreje a Bangladéše vyplula ze západolibyjské Zuváry. Zástupce Červeného půlměsíce Mundží Slím řekl, že se námořnictvu podařilo zachránit 84 lidí a že 43 lidí se utopilo.

Na Středozemní moře díky dobrému počasí vyplouvá v poslední době více člunů s běženci. U tuniského pobřeží se v minulých měsíců několik lidí utopilo.

Mnozí z těch, kdo se snaží dostat přes Středozemní moře do Evropy, utíkají před konflikty a chudobou v Africe a na Blízkém východě, píše Reuters.

Počet lidí, kteří dorazili do Itálie, v minulých letech klesal, ale letos uprchlíků znovu začalo přibývat. Z údajů italského ministerstva vnitra vyplývá, že od začátku roku dorazilo 19 800 běženců, loni to bylo v tomto ročním období 6700.

Podle statistik Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) moře letos překonalo 23 500 migrantů, z nichž část se vylodila v Itálii a část ve Španělsku.

V poslední době roste rovněž počet migrantů, kteří se dostávají do Litvy. Ta zaznamenala rekordní počet migrantů, kteří se do země dostali přes hranici s Běloruskem. Za posledních 24 hodin bylo při nelegálním vstupu zadrženo 150 osob, informoval v pátek podle agentury DPA litevský úřad pro ochranu hranic.

Celkový počet zadržených migrantů v letošním roce tímto vzrostl na 800, přičemž za celý loňský rok to bylo 81 osob. Nejčastěji pocházejí tito běženci ze Sýrie nebo Iráku, většina z nich v Litvě požádala o azyl.

Vilnius obviňuje Minsk, že migrantům cíleně umožňuje přecházet přes 680 kilometrů dlouhou vzájemnou hranici, která je současně vnější hranicí Evropské unie i schengenského prostoru.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová pří návštěvě Vilniusu přislíbila podporu a řekla, že pomoc poskytne také evropská agentura pro ochranu hranic Frontex. Příslušníci Frontexu v pátek začali provádět společné hlídky s litevskými pohraničníky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video