Ukrajinci po dvou dnech rvaček zvolili staronového premiéra | E15.cz

Ukrajinci po dvou dnech rvaček zvolili staronového premiéra

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dosavadní ukrajinský premiér Mykola Azarov byl dnes na bouřlivé schůzi nového ukrajinského parlamentu schválen ve funkci předsedy vlády. Politik, kterého do funkce navrhl prezident Viktor Janukovyč, vedl už dřívější ukrajinský kabinet jmenovaný v roce 2010. Jeho dnešní kandidaturu podpořilo 252 ze 401 přítomných poslanců.

Ustavující schůze jednokomorové sněmovny, která vzešla z říjnových parlamentních voleb, byla mimořádně bouřlivá a poznamenaná vášnivými spory mezi poslanci vládní Strany regionů a opozice. Od ranního zahájení blokovala rozpravu bojovná skupina opozičních poslanců, kteří se ve sněmovně snažili obsadit řečnickou tribunu. Jejich snaha narazila na tvrdý odpor zastupitelů Strany regionů, který vyústil ve strkanice a rvačky.

S napjatým zájmem sledovali ukrajinští novináři během šarvátek chování šéfa opoziční strany UDAR Vitalije Klička, uznávaného boxerského šampiona. Jednačtyřicetiletý mistr světa v těžké váze organizace WBC se ale soubojům ve sněmovně obezřetně vyhýbal. „Ve Spojených státech považují pěsti profesionálních boxerů za zbraň a pěsti mistrů světa za zbraň jadernou. Tuto zbraň nepoužijeme. Zatím,“ komentoval svou zdrženlivost Kličko.

Roli hlavních iniciátorů násilností tak převzali poslanci pravicové národně orientované strany Svoboda. Už ve středu příslušníci této poslanecké frakce dopravili před parlamentní budovu mobilní elektrické generátory a autogenem rozřezali kovové zábrany ohrazující vchod do budovy. Davu, který pak vzal budovu útokem, se museli postavit příslušníci speciálních pohotovostních jednotek Berkut.

Poslanci Svobody dnes žádali, aby veškerá parlamentní rozprava probíhala výhradně v ukrajinštině, což byl problém mimo jiné i pro premiérského kandidáta Azarova. „Neznalost ukrajinštiny je buď projevem politické tuposti, nebo mentální zaostalosti. Ke které skupině patříte?“ ptala se budoucího premiéra poslankyně strany Svoboda Iryna Farionová. „Souhlasím s vámi, že svou ukrajinštinu musím zlepšit,“ odpověděl Azarov. Jazykové spory se pak staly důvodem dalších potyček.

Schválení Azarovovy kandidatury nebylo překvapivé, zejména po oznámení zprávy, že Janukovyčova kandidáta podpoří i několik nezařazených poslanců a všichni komunisté. Strana regionů vyšla z voleb mírně oslabena, ale v jednokomorovém parlamentu je nadále nejsilnější. Proti ní stojí volná koalice opozičních stran, kterou tvoří strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové, Kličkův UDAR a Svoboda, kterou vede bojovný nacionalista Oleh Ťahnybok.

Novým předsedou ukrajinského parlamentu byl dnes zvolen poslanec Strany regionů Volodymyr Rybak, někdejší dlouholetý starosta Doněcka a bývalý vicepremiér. Hlasovalo pro něj 250 zákonodárců, kromě všech poslanců jeho vlastní strany i komunisté a nezávislí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video