USA by kvůli jadernému testu mohly do Jižní Korey poslat strategické zbraně | E15.cz

USA by kvůli jadernému testu mohly do Jižní Korey poslat strategické zbraně

Americký bombardér B-2
Americký bombardér B-2
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jižní Korea jedná se Spojenými státy o rozmístění "amerických strategických prostředků" na Korejském poloostrově. Podle agentury Reuters to dnes oznámila jihokorejská armáda. Jihokorejští činitelé se tak vyjádřili den poté, co sousední nepřátelská Severní Korea oznámila, že úspěšně testovala miniaturizovanou vodíkovou bombu.

Jihokorejská armáda neupřesnila, jaký typ amerických strategických prostředků by měl být na Korejském poloostrově nasazen. Když KLDR provedla v roce 2013 svou předchozí jadernou zkoušku, vyslal Washington nad Korejský poloostrov dvojici „neviditelných“ bombardérů B-2 Spirit, které jsou schopné nést nukleární zbraně.

Stroje tehdy odstartovaly přímo ze Spojených států a cvičný přelet nad jižní částí poloostrova měl demonstrovat, že jsou schopny čelit severokorejským hrozbám i přes oceán. Severní Korea pak v reakci USA pohrozila jaderným útokem.

Jižní Korea, která je se svým severním sousedem od konfliktu z let 1950-53 stále technicky ve válečném stavu, neuvažuje, že by si pořídila vlastní atomové zbraně, ačkoli někteří představitelé vládnoucí strany k tomu vyzývají. Podle expertů je rovněž nepravděpodobné, že by Američané znovu na Korejský poloostrov přesunuli jaderné rakety, které z Jižní Koreje stáhli v roce 1991.

Vojenskou odezvu Spojených států na údajný severokorejský test vodíkové bomby rovněž limitují obavy z vyprovokování nevypočitatelného režimu v Pchjongjangu, uvedl Anthony Cordesman, který působí jako odborník na obrannou politiku ve washingtonském Středisku pro strategické a mezinárodní studie (CSIS).

„Jakékoli stupňování napětí v tomto regionu, jakákoli přehnaná reakce mohou snadno vést nejen ke konfliktu mezi Jižní a Severní Koreou, ale vtáhnout do konfrontace také Spojené státy a Japonsko,“ řekl Cordesman. Odborníci se shodují, že Severní Korea ve středu skutečně vyzkoušela nějaký druh jaderné bomby. Pochybují ale, že se jednalo o vodíkovou pumu.

Jižní Korea obnoví propagandistické vysílání na hranici s KLDR
Jižní Korea v pátek obnoví propagandistické vysílání z tlampačů na hranici se Severní Koreou. Soul uvedl, že jde o odvetné opatření po oznámení o testu vodíkové bomby. „Vysílání bude obnoveno v pátek v poledne (04:00 SEČ),“ sdělil úřad jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. Podle úřadu je severokorejský jaderný test vážným porušením srpnové dohody, které dosáhli představitelé obou Korejí ke snížení napětí a zlepšení vztahů.

„Naše armáda je ve stavu plné pohotovosti, a pokud Severní Korea bude pokračovat v provokacích, rozhodně na ně odpovíme,“ dodala kancelář.

Napětí mezi oběma Korejemi se vystupňovalo loni v létě, když dva jihokorejské vojáky v demilitarizovaném pásmu zmrzačila mina. Jižní Korea pak obvinila Severní Koreu, že minu v pásmu nastražila.

Jižní Korea po tomto incidentu začala poprvé od roku 2004 opět vysílat z tlampačů propagandu namířenou proti KLDR. V srpnu severokorejská armáda vypálila na tlampač raketu a Jižní Korea odpověděla dělostřeleckou palbou.

Představitelé Severní a Jižní Koreje 24. srpna dospěli k dohodě o utlumení krize. Soul slíbil, že přestane z amplionů vysílat hesla proti KLDR, Pchjongjang na oplátku slíbil, že stáhne své vojáky dál od hranice.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video