USA musí čelit v boji v proti IS i místní propagandě, podcenily ji
USA hodlají proti Islámskému státu vyslat speciální jednotky. Jejich úkolem bude mimo jiné osvobozovat rukojmí, unášet vůdce IS či získávat taktické informace. Ministr obrany USA Ashton Carter dosud neupřesnil, kde bude mít nová jednotka čítající přes 50 mužů svoji základnu.
Američané se v Iráku netěší příliš velké oblibě, s výjimkou Kurdů. Mezi iráckými jednotkami, které bojují proti IS, se šíří informace, že Spojené státy islamisty podporují. Většina vojáků údajně viděla různá videa, na nichž americké vrtulníky shazují radikálům zbraně nebo potraviny.
Mnozí Iráčané tvrdí, že podobné akce na vlastní oči viděl někdo z jejich přátel či příbuzných. Co vede Spojené státy k podpoře IS, je předmětem divokých spekulací, nejčastěji uváděným důvodem je upevnění moci v Iráku, posílení vlivu na celém Blízkém východě a samozřejmě ropa.
Deník Washington Post cituje velitele šíitské jednotky Mustafu Sádího, která minulý měsíc spolu s iráckou armádou vytlačila IS z ropné rafinerie severním Iráku: „IS je skoro vyřízený. Jsou slabí. Kdyby je Amerika přestala podporovat, mohli bychom je porazit během pár dnů.“
Nedůvěře vůči Spojeným státům se neubránila ani irácká vláda. Premiér Haidar al-Abádí na oznámení o vyslání dalších amerických vojáků reagoval: „Zahraniční bojové jednotky nejsou potřeba. Jakákoli taková podpora nebo zvláštní operace mohou být zahájeny až se souhlasem irácké vlády a koordinovány s iráckou armádou.“
Mluvčí americké armády v Bagdádu Steve Warren potvrzuje, že zmíněné dezinformace se šíří zvláště po sociálních sítích. „Tento typ propagandy, tedy že USA podporují IS, rozšiřují Íránci a Íránem podporované šíitské milice.“