Vůdce Hongkongu nabídl studentským demonstrantům dialog | E15.cz

Vůdce Hongkongu nabídl studentským demonstrantům dialog

Demonstrace v Hongkongu (foto ze 14. října 2014)
Demonstrace v Hongkongu (foto ze 14. října 2014)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hongkongský vůdce Leung Čchun-jing je připraven zahájit rozhovory se studenty, kteří již téměř tři týdny v ulicích města demonstrují za demokratické volby. Jednání by podle něj mohlo začít už příští týden, informovala agentura AP. Minulý týden ale hongkongské úřady rozhořčily demonstranty, když tehdy plánované jednání na poslední chvíli zrušily s tím, že dialog nemá šanci přinést konstruktivní výsledky.

Předseda výkonné rady Hongkongu Leung nyní sdělil, že hongkongští představitelé v posledních dnech vedli se studenty dialog přes prostředníky. Podle Leunga by se již příští týden mohla uskutečnit schůzka, na níž by obě strany řešily požadavek protestujících týkající se demokratických reforem.

„Posledních pár dní… byli jistí prostředníci v kontaktu s Hongkongským studentským svazem. Vyjádřili jsme přání, aby se obě strany co nejdříve setkaly oficiálně,“ citovala Leunga agentura AP.

Leungovo oznámení by podle AP mohlo znamenat průlom ve stávající politické krizi, která od 28. září ochromuje město, v němž demonstranti blokují hlavní dopravní tepny.

Opět střety s policií

Policie se v uplynulých dnech snažila nespokojence vyhnat z klíčových míst ve vládní a obchodní čtvrti. Ve čtvrtek policisté znovu s použitím pepřových sprejů rozehnali demonstranty, kteří zablokovali hlavní ulici u sídla Leunga, jehož rezignaci požadují. Stovky aktivistů se shromáždily i před policejními kasárnami v sousední čtvrti Wan Čchaj, aby protestovaly proti středečnímu zadržení 45 demonstrantů.

U sídla výkonné rady se protestující shromáždili s plastikovými zábranami, které je měly uchránit před zásahem policie. Strážci pořádku přesto proti demonstrantům použili pepřové spreje a protest rozprášili. Ke zklidnění emocí vyzval demonstranty nejbohatší obyvatel města Li Kcha-šing. Nejmocnější asijský podnikatel vybídl protestující studenty, aby se vrátili domů. „Nedovolte, aby se dnešní vášně zítra změnily v lítost,“ vzkázal protestujícím Li.

Účastníci demonstrací žádají zrušení kontroverzní volební reformy, kterou schválila čínská vláda, a odvolání správce Hongkongu Leunga Čchun-jinga. Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v příštích volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce. Kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči, nařídila vláda.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video