WTO mění pravidla, poprvé od svého vzniku

Šéf WTO Roberto Azevedo

Šéf WTO Roberto Azevedo Zdroj: WTO

Světová obchodní organizace po letech vleklých jednání přijala první globální reformu obchodních pravidel od svého vzniku v roce 1995. Dohoda zavádí nové standardy pro celní kontroly a odbavování zboží na hranicích. Podle odhadů WTO zvýší jednotná pravidla hodnotu světového obchodu o bilion dolarů (22 bilionů korun) na 23 bilionů dolarů a přispějí zároveň ke vzniku zhruba 21 milionů pracovních míst.

„Všechno je dohodnuto,“ řekl agentuře Reuters v ženevském ústředí WTO jeden z činitelů organizace před zavřenými dveřmi poté, co se sálem rozlehl potlesk zástupců členských zemí.

Dohodu už loni v prosinci sjednali ministři 160 členských zemí WTO na indonéském ostrově Bali. V červenci ale její konečné schválení vetovala Indie, která měla obavy z dopadu nových pravidel na její potravinový program pro chudé zemědělce a domácnosti. Odpor Indie se podařilo zlomit až před dvěma týdny díky úsilí Spojených států.

Dnešní dohoda je jen zlomkem původního ambiciózního plánu na liberalizaci světového obchodu a pomoci chudým zemím. To bylo cílem takzvaného katarského kola jednání, které začalo v roce 2001 v Dauhá, avšak na konci minulého desetiletí skončilo bez jakéhokoli výsledku. WTO pak své ambice omezila a zaměřila se na podstatně menší oblast.

Dohodou se otevírají dveře k dalšímu pokroku v globálních obchodních vyjednáváních, jejichž obsah by mělo ústředí WTO navrhnout v červenci příštího roku. Bez dokončení dohody by podle expertů WTO jako platforma pro globální obchodní jednání v podstatě skončila a mohla by být ohrožena i její role při řešení a urovnávání obchodních sporů mezi jednotlivými zeměmi.

WTO je mezivládní organizace, která usnadňuje mezistátní obchodní výměnu. Je nejvyšším orgánem k urovnávání sporů mezi obchodními partnery a má bránit diskriminaci malých zemí. Česká republika patří mezi členy WTO od jejího vzniku.