Z Titovy jachty se stane muzeum. Prohlédněte si loď, na které se utvářely dějiny | E15.cz

Z Titovy jachty se stane muzeum. Prohlédněte si loď, na které se utvářely dějiny

nos

Sjednávání mezinárodních dohod i návštěvy hvězd typu Elizabeth Taylorové zažila v dobách své slávy jachta Galeb. Symbol Titovy federativní Jugoslávie se po rezavění v chorvatském přístavu Rijeka dočká nové etapy jako muzeum.

"Jachta bude přestavěna na muzeum v roce 2020 a stane se hlavní atrakcí při příležitosti vyhlášení Rijeky metropolí evropské kultury," řekl agentuře AFP starosta města Vojko Obersnel. Radnice počítá s investicí 114 milionů korun, která má být z velké časti kryta z evropských fondů.

Projekt je od svého zrodu v Chorvatsku předmětem sporů. V zemi totiž vládnou konzervativci, kteří Tita vnímají jako protichorvatskou a celkově kontroverzní osobnost.

Unikátní lákadlo Krušných hor: turisty přitahuje betonové torzo továrny po nacistech

O jeho úloze v boji proti nacistům se nepochybovalo, ale Titovi odpůrci pranýřují diktaturu a jím nastolený kult osobnosti. Loni v září Záhřeb dokonce pod tlakem nacionalistů přejmenoval Titovo náměstí, které je jedním z hlavních v metropoli. "Nechceme bezvýhradně opěvovat Tita, ale vyprávět příběh Jugoslávie a Chorvatska," uzavřel Vojko Obersnel pro AFP.

Po smrti Josipa Broze Tita v roce 1980 byla jachta ponechávána svému osudu v přístavu Rijeka a téměř tři desítky let se rozpadala. Až v roce 2007 přes sto metrů dlouhé plavidlo koupila radnice města v dražbě od předluženého řeckého majitele.

Titova Jachta Galeb

V chorvatštině a srbštině jméno znamená racek. Janovské loděnice opustila v roce 1938. Jejím prvním úkolem byla přeprava banánů. Poté ji však Italové zapojili do válečných operací. Britové ji v roce 1941 poškodili torpédem, pak ji zabavili nacisté a znovu byla potopena v roce 1944, když Rijeku bombardovaly spojenecké jednotky.

Znovu opravené plavidlo se po válce stalo Titovou oficiální lodí. Na její palubě jugoslávský vůdce plul v roce 1953 po Temži až do Londýna, aby se tu setkal s Winstonem Churchillem. Šlo o první oficiální návštěvu komunistického státníka ve Velké Británii.

U českých hranic chátrá rekreační areál špiček NDR. Podívejte se, kde odpočíval Erich Honecker
Turisté objevili Albánii, balkánskou zemi si zamilovali i Češi. Podívejte se proč
Dovolená v divočině. Luxusní rezorty rostou ve všech koutech světa, kdy se vyplatí vyrazit?
Cestu na chorvatský jih Čechům zkrátí čínský most

Autor: nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!